Wyrok WSA w Kielcach z dnia 10 października 2007 r., sygn. I SA/Ke 252/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maria Grabowska, Sędzia NSA Grażyna Jarmasz, Asesor WSA Mirosław Surma (spr.), Protokolant Sekr.sąd. Michał Gajda, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 27 września 2007r. sprawy ze skargi spółki A w K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie interpretacji dotyczącej zastosowania prawa podatkowego w zakresie VAT 1. oddala skargę, 2. zwraca skarżącej spółce A w K. kwotę 300 zł (trzysta złotych) z tytułu nadpłaconego wpisu od skargi.
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia 10 kwietnia 2006r. Spółka A. w K. zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie opodatkowania VAT sprzedaży czasopism z różnego rodzaju załączonymi gadżetami, które są wytwarzane inną metodą niż poligraficzna.
Przedstawiając stan faktyczny podano, że Spółka sama nabywa określone gadżety i następnie dołącza je do sprzedawanych czasopism. Spółka stosuje różne ceny dla sprzedawanych czasopism w zależności od tego, czy jest do nich dołączony gadżet. Cena czasopisma z gadżetem jest wyższa od ceny czasopisma bez gadżetu. Co do zasady różnica w cenie nie odzwierciedla ceny nabycia lub kosztu wytworzenia gadżetu.
Spółka stosuje przy odpłatnej dostawie czasopism stawkę VAT w wysokości 7% niezależnie od tego, czy do danego egzemplarza jest dołączony gadżet (przy założeniu spełnienia przesłanek wynikających z zał. Nr 3 poz. 49 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług).
Według stanowiska Spółki wyrażonego w punktach:
1) sprzedaż czasopism, bez względu na to, czy z załączonym gadżetem, czy bez, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z załącznikiem nr 3 poz. 49 ustawy o VAT przy spełnieniu warunków tam określonych, według stawki właściwej dla czasopism (7%). Podstawę opodatkowania stanowi kwota należna z tytułu sprzedaży czasopisma, z gadżetem lub bez niego, pomniejszona o kwotę należnego podatku;