Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 2 października 2007 r., sygn. I SA/Go 108/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Stefan Kowalczyk Sędziowie Sędzia WSA Krystyna Skowrońska-Pastuszko (spr.) Asesor WSA Barbara Rennert Protokolant Marta Surmacz-Buszkiewicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 2 października 2007 r. sprawy ze skargi [...] na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie orzeczenia o odpowiedzialności płatnika oraz określenia wysokości zobowiązania w podatku od spadków i darowizn oddala skargę.
UZASADNIENIE
Do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wlkp. zaskarżona została decyzja Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] r. , Nr [...]. Zaskarżoną decyzją organ odwoławczy utrzymał w mocy decyzję organu I instancji Naczelnika Urzędu Skarbowego Nr [...] w przedmiocie orzeczenia odpowiedzialności płatnika z tytułu niepobranego i niewpłaconego podatku od spadków i darowizn od umowy zniesienia współwłasności prawa użytkowania wieczystego oraz określenia wysokości tego podatku w kwocie 17.255 zł.
Postępowanie podatkowe w sprawie wszczęte zostało wobec skarżącego jako płatnika , przed którym w jego Kancelarii Notarialnej w dniu [...] grudnia 2003 r. została zawarta w formie aktu notarialnego umowa zmiany umowy spółki i zniesienia wspólności prawa użytkowania wieczystego (Rep. A nr [...]/2003). W wymienionej umowie [...] oraz [...] - wspólnicy dwuosobowej spółki cywilnej pod firmą: Przedsiębiorstwo Budowlane [...] zmienili umowę spółki (jej § 7) , określając na nowo wnoszone do Spółki wkłady. W wyniku tej zmiany przestało należeć do majątku wspólników Przedsiębiorstwa Budowlanego [...] prawo użytkowania wieczystego niezabudowanych działek położonych : co do sześciu działek o nr [...] prawo użytkowania wieczystego przysługiwało użytkownikom w całości , natomiast w odniesieniu do działki nr [...] prawo to przysługiwało w ułamkowych częściach ([...]). "Wyłączenie" z majątku wspólników prawa użytkowania wieczystego wymienionych działek, przysługującego w ramach spółki na prawach współwłasności łącznej , spowodowało , iż prawo użytkowania wieczystego od tego momentu przysługiwało wspólnikom w równych udziałach , na zasadach wspólności w częściach ułamkowych . [...] i [...] następnie ( § 4 umowy z dnia [...] grudnia 2003 r.) dokonali zniesienia tej wspólności w ten sposób , że [...] nabył w całości prawo użytkowania wieczystego trzech działek (nr [...]), a z ułamkowej części prawa użytkowania wieczystego działki nr [...] nabył [...] , natomiast [...] nabył w całości prawo użytkowania wieczystego pozostałych trzech działek ( nr [...]) oraz pozostałą część praw co do działki nr [...], czyli [...].