Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 18 października 2007 r., sygn. I SA/Go 2266/05

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Stefan Kowalczyk Sędziowie Sędzia WSA Krystyna Skowrońska Pastuszko Asesor WSA Barbara Rennert (spr.) Protokolant Referent Danuta Chorabik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 października 2007 r. sprawy ze skargi [...] Firma Handlowa [...] oraz Przedsiębiorstwa Spedycji [...] na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego oraz podatku od towarów i usług oddala skargę

 

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia [...] września 2005 r. nr [...],[...] Dyrektor Izby Celnej utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego z dnia [...] maja 2005 r. nr [...]`. W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy wskazał, że w dniu [...] czerwca 2003 r. (wpis do rejestru nr 385 zgłoszenie celne SAD nr [...], zgłoszenie celne uzupełniające SAD nr [...] z dnia [...] lipca 2003 r.) działająca z upoważnienia importera T.K., prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą [...], Agencja Celna [...] wniosła o objęcie procedurą dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym w ramach procedury uproszczonej odzież oraz wędziska. Do zgłoszenia celnego zostało załączone między innymi świadectwo pochodzenia z dnia [...] czerwca 2003 r. o nr [...] i na jego podstawie zadeklarowano stawkę celną konwencyjną w wysokości 18 %. Po weryfikacji zgłoszenia celnego i wszczęciu postępowania celnego Naczelnik Urzędu Celnego decyzją z dnia [...] października 2003r. nr [...] uznał opisane powyżej celne za nieprawidłowe w zakresie wartości celnej towaru, kwoty długu celnego oraz należnego podatku. Orzeczenie to stało się ostateczne.

Postanowieniem z dnia [...] czerwca 2004 r. Naczelnik Urzędu Celnego wznowił postępowanie celne, w związku z ustaleniem w trybie przepisów § 20a ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 października 1997 r. w sprawie określenia szczegółowych zasad i trybu ustalania niepreferencyjnego pochodzenia towarów, sposobu jego dokumentowania oraz listy towarów, których pochodzenie musi być udokumentowane świadectwem pochodzenia (Dz. U. Nr 130 , poz. 851 ze zm.), zwanego dalej rozporządzeniem RM, że przedłożone przy zgłoszeniu celnym świadectwo pochodzenia towaru jest nieautentyczne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00