Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 22 padziernika 2007 r., sygn. IV SA/Gl 158/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia WSA Teresa Kurcyusz-Furmanik Sędziowie Sędzia WSA Elżbieta Kaznowska (spr.) Sędzia WSA Małgorzata Walentek Protokolant sekr. sąd. Arkadiusz Kmiotek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 października 2007r. sprawy ze skargi Z.F. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie transportu drogowego 1) uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie Marszałka Województwa [...] w K. z dnia [...] nr [...] 2) zasądza na rzecz skarżącego od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. kwotę [...] złotych (słownie złotych: [...]) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego

Uzasadnienie

Pismem z dnia [...] r. Marszałek Województwa M. zwrócił się do Marszałka Województwa Ś. o uzgodnienie w sprawie zezwolenia na wykonywanie regularnych przewozów osób w krajowym transporcie drogowym na linii C-K dla Z. F. zamieszkałego w A.

Postanowieniem nr [...] z dnia [...] r. Marszałek Województwa Ś. postanowił odmówić uzgodnienia zmiany zezwolenia na wykonywanie regularnych przewozów osób w krajowym transporcie dla firmy Z. F. dla linii komunikacyjnej C-K przez W.

W podstawie prawnej przywołano art. 18 ust. 1 pkt 1 lit, g ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. Nr 125, poz. 1371 ze zm.) oraz art. 106 § 1 i § 5 Kodeksu postępowania administracyjnego. W uzasadnieniu wskazując, że przedmiotowe uzgodnienie dotyczyć ma zmiany zezwolenia na linię komunikacyjną K-C poprzez zwiększenie liczby kursów w dni robocze w ilości 50%, a w soboty i niedziele o 67%. W celu uzyskania opinii na temat proponowanej zmiany linii komunikacyjnej Z. F., Marszałek Województwa Ś. wystąpił pismem z dnia [...] r. do innych przewoźników realizujących przewóz osób na proponowanej linii C-K o przedstawienie własnych spostrzeżeń, a w szczególności wykazanie jak proponowane zmiany oddziaływać będą na obecnie realizowane przewozy. Z odpowiedzią wystąpili przewoźnicy - PKS w C., PKS w K., PKS w W., oraz PKS w D. Z powyższych pism wynikało, że uruchomienie proponowanej linii komunikacyjnej obniży dotychczasową rentowność kursów oraz przyczyni się do spadku ilości pasażerów, narażając dotychczasowych przewoźników na straty. Zwrócono nadto uwagę na propozycję konkurencyjnych godzin odjazdów w stosunku do odjazdów obecnie ustalonych. Odrębnym pismem powiadomiono Z. F. o prowadzonym postępowaniu i przysługującym mu prawie czynnego w nim udziału, m.in. poprzez możliwość zapoznania się z zebranymi w sprawie materiałami oraz możliwość zaprezentowania swego stanowiska. Z. F. nie złożył żadnych zastrzeżeń i wyjaśnień. Dodatkowo Marszałek Województwa Ś. wskazał, że już w poprzednim uzgodnieniu postanowieniu z dnia [...] r. uzgadniającym wydanie zezwolenie dla Z. F. przedstawił fakty i argumenty mające znacznie w związku z art. 22 a ust. 1 pkt 2a i 2b ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym przemawiające za odmową udzielenia tego zezwolenia. Pomimo tego Marszałek Województwa M. udzielił przedmiotowego zezwolenia, co wprowadziło zmianę w postaci zwiększenia liczby dotychczasowych kursów, co już wtedy spowodowało zmniejszenie liczby pasażerów. Obecna zmiana w zakresie dodatkowego zwiększenia liczby kursów przyniesie dalsze zmniejszenie liczby pasażerów w pojazdach obsługujących wspomnianą linię K-C. Zauważył nadto, że nie odnotowano jak dotąd żadnych wniosków organów samorządowych wskazujących na potrzebę i konieczność zabezpieczenia zwiększających się potrzeb przewozowych. Wobec konkurencyjnych propozycji Z. F. w stosunku do linii już funkcjonujących, powodujących zmniejszenie rentowności obecnych kursów, a tym samym z uwagi na fakt wystąpienia okoliczności wskazanej w art. 22 ust. 1 pkt 2a cytowanej powyżej ustawy, odmowa uzgodnienia w stosunku do planowanej linii komunikacyjnej na obszarze województwa ś. jest uzasadniona.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00