Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 11 wrzenia 2007 r., sygn. III SA/Wr 261/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marcin Miemiec Sędziowie Sędzia NSA Józef Kremis Sędzia WSA Jerzy Strzebińczyk (sprawozdawca) Protokolant Paulina Rosiak po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 11 września 2007 r. sprawy ze skargi A sp. z o. o. z/s w G. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia 4 sierpnia 2003 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana; III. zasądza od Dyrektora Izby Celnej we W. na rzecz strony skarżącej 5.215 zł (słownie: pięć tysięcy dwieście piętnaście złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania

Uzasadnienie

Na podstawie zgłoszenia celnego Nr [...] spółka A zgłosiła w dniu [...] do procedury dopuszczenia do obrotu towar określony jako siarczan glukozaminy, deklarując kod PCN 2106 90 98 0 oraz stawkę celną zawieszoną w wysokości 0%.

Decyzją z dnia [...], Nr [...], Naczelnik Urzędu Celnego we W. uznał opisane zgłoszenie za nieprawidłowe w części dotyczącej stawki celnej i określił dług celny przy zastosowaniu 25% stawki konwencyjnej. Organ celny wskazał, że strona spełniła tylko jedną z przesłanek zastosowania stawki celnej zawieszonej, przewidzianych w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 24 grudnia 2002 r. w sprawie zawieszenia pobierania ceł od niektórych towarów. Udokumentowała mianowicie pochodzenie towaru. Nie przedstawiła natomiast pozwolenia Ministra Zdrowia na dopuszczenie towaru do obrotu, a jedynie decyzję Głównego Inspektora Sanitarnego zezwalającą na wprowadzenie do obrotu przedmiotowego specyfiku. Tymczasem - zgodnie z powołanym rozporządzeniem Ministra Gospodarki z 2002 r. - dopuszczalne było zastosowanie zawieszonej stawki celnej w wysokości 0% w odniesieniu do taryfikowanych według kodu PCN 2106 90 98 0 "preparatów mających charakter dietetycznych środków spożywczych oraz preparatów witaminowych, mineralno witaminowych, także zawierających produkty roślinne, posiadających pozwolenie na dopuszczenie do obrotu, wydane przez Ministra Zdrowia".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00