Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 17 września 2007 r., sygn. III SA/Wa 494/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Małgorzata Jarecka, Sędziowie Asesor WSA Hieronim Sęk (spr.), Sędzia WSA Alojzy Skrodzki, Protokolant Anna Żołnierzak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 września 2007 r. sprawy ze skargi A. D. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] grudnia 2006 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do wniesienia odwołania w sprawie o odpowiedzialność podatkową byłego członka zarządu za zobowiązania spółki 1) uchyla zaskarżone postanowienie, 2) określa, że uchylone postanowienie nie może być wykonane w całości, 3) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w W. na rzecz A. D. kwotę 340 zł (trzysta czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Pismem datowanym na dzień [...] listopada 2006 r. A. D. - Skarżący w niniejszej sprawie, zwrócił się do Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego W. z wnioskiem o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania od decyzji z dnia [...] marca 2005 r., wnosząc od niej jednocześnie odwołanie. Wskazał, iż o powyższej decyzji dowiedział się od komornika dopiero w dniu [...] listopada 2006 r. Podkreślił, że nie odebrał przesyłki zawierającej decyzję ponieważ w 2002 r. wyprowadził się spod adresu, na który przesyłka była skierowana, a w miejscu tym zamieszkali "obcy ludzie". Jego zdaniem urząd skarbowy znał właściwy adres, a mimo to próbował mu doręczyć orzeczenie na nieaktualny adres. Wbrew tym okolicznościom uznał też przesyłkę za doręczoną bez sprawdzenia, czy adres jest aktualny", a także nie poinformował go o obowiązku zawiadamiania urzędu skarbowego o zmianie adresu. Ponadto, zarzucił organowi wadliwe uznanie przesyłki za doręczoną, gdyż znajdowała się na niej tylko jedna adnotacja "mieszkanie zamknięte", a na kopercie brak było wzmianki o drugim awizowaniu.

Postanowieniem z dnia [...] grudnia 2006 r. Dyrektor Izby Skarbowej w W. odmówił przywrócenia terminu do wniesienia odwołania. W motywach rozstrzygnięcia, wskazując na przepis art. 162 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), powoływanej dalej jako "O.p.", stwierdził, iż w sprawie brak jest przesłanek do przywrócenia terminu bowiem zachowane zostały wszelkie wymogi co do prawidłowego doręczenia decyzji, a strona w żaden sposób nie uprawdopodobniła braku winy w "skutecznym doręczeniu decyzji". Wyjaśnił, że wbrew zarzutom podnoszonym we wniosku przesyłka była prawidłowo awizowana i dlatego na podstawie art. 150 O.p. należało uznać ją za skutecznie doręczoną na adres wynikający z ewidencji podatników prowadzonej przez Urząd Skarbowy W. Nadto, podkreślił, że zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. z 2004 r. Nr 269, poz. 2681 z późn. zm.), powoływanej dalej jako "u.z.e.", to na podatniku ciąży ustawowy obowiązek zawiadamiania organu podatkowego o każdej zmianie adresu zamieszkania, nie później niż w terminie 30 dni od dnia, w którym nastąpiła zmiana.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00