Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 13 września 2007 r., sygn. III SA/Wa 1025/07

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Joanna Tarno (spr.), Sędzia WSA Lidia Ciechomska-Florek, Asesor WSA Marta Waksmundzka-Karasińska, Protokolant Robert Powojski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 września 2007 r. sprawy ze skargi L. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia ... r. nr ... w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę

 

UZASADNIENIE

Zaskarżoną decyzją z dnia ... r., nr..., Dyrektor Izby Skarbowej w W. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w W. z dnia ...r nr... odmawiającą cypryjskiej firmie L., zwanej dalej "skarżącym", stwierdzenia nadpłaty w kwocie 40.212,00 zł.

W dniu 3 stycznia 2006 r. do Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w W. wpłynął wniosek skarżącego o stwierdzenie nadpłaty podatku pobranego przez płatnika (T. S.A.) z tytułu odpłatnego zbycia akcji celem umorzenia na rzecz Spółki T. S.A. W uzasadnieniu powołano się na umowę z dnia 4 czerwca 1992 r. zawartą między rządem Rzeczypospolitej Polskiej a rządem Republiki Cypru w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatku od dochodu i majątku (Dz. U. z 1993 r. nr 117, poz. 523), zwana dalej "umową", zgodnie z którą przychód ten winien podlegać opodatkowaniu jedynie na terytorium Republiki Cypru. W ocenie skarżącego przedmiotowe wynagrodzenie jest formą zapłaty z tytułu odpłatnego przeniesienia własności akcji własnych T. S.A. na rzecz T. S.A. i stanowi zysk z przeniesienia własności majątku innego niż wymieniony w art. 13 ust. 1, 2 i 3 tej umowy.

Utrzymując w mocy decyzję organu I instancji Dyrektor Izby Skarbowej w W. powołał się na art. 72 § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej, zgodnie z którym za nadpłatę uważa się kwotę podatku pobraną przez płatnika nienależnie lub w wysokości większej od należnej.

Organ wyjaśnił, że zgodnie z art. 10 ust. 3 przedmiotowej umowy międzynarodowej użyte tam określenie "dywidendy" oznacza dochody z akcji lub innych praw związanych z udziałem w zyskach i nieodnoszących się do roszczeń z tytułu wierzytelności, jak również dochody z innych udziałów w spółce, które są traktowane w ten sam sposób, jak dochód z akcji, zgodnie z ustawodawstwem podatkowym Państwa, w którym spółka dokonująca jego podziału ma siedzibę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00