Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 27 września 2007 r., sygn. IV SA/Wa 1137/07

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Alina Balicka, Sędziowie Sędzia WSA Łukasz Krzycki, asesor WSA Agnieszka Wójcik (spr.), Protokolant Marek Lubasiński, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 września 2007 r. sprawy ze skargi G. L. na decyzję Prezesa Urzędu do Spraw Repatriacji i Cudzoziemców z dnia [...] kwietnia 2007 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji - oddala skargę -

 

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia [...] marca 2007r. Nr [...] Prezes Urzędu do Spraw Repatriacji i Cudzoziemców po przeprowadzeniu postępowania wszczętego na wniosek K. K. pełnomocnika G. L., o stwierdzenie nieważności decyzji Wojewody Dolnośląskiego z dnia [...] grudnia 2004 r. nr [...], odmawiającej wydania dokumentu potwierdzającego posiadanie obywatelstwa polskiego przez G. L. oraz utrzymującej ją w mocy decyzji Prezesa Urzędu do Spraw Repatriacji i Cudzoziemców z dnia [...] stycznia 2005 r. nr [...], działając na podstawie art. 156 § 1 pkt 2 i art.157 § 1 oraz art. 158 § 1 Kpa, odmówił stwierdzenia nieważności w/w decyzji.

W uzasadnieniu organ wskazał, iż stwierdzenie nieważności jest instytucją procesową stwarzającą prawną możliwość eliminacji z obrotu prawnego decyzji dotkniętych wadami materialnoprawnymi, a zatem wadami wyliczonymi w art. 156 § 1 Kpa, powodującymi nieprawidłowe ukształtowanie stosunku materialnoprawnego zarówno pod względem podmiotowym jak również i przedmiotowym.

W trakcie postępowania zwyczajnego o stwierdzenie posiadania obywatelstwa polskiego przez skarżącą organy ustaliły, że urodziła się ona jako G. H. obywatelka polska, córka H. i R. z domu F., w dniu [...] stycznia 1951r. w W. W dniu 20 marca 1957r. rodzice zainteresowanej wystąpili z podaniem do Rady Państwa o zezwolenie na zmianę obywatelstwa polskiego na izraelskie dla siebie oraz małoletniej wówczas G. w związku z wyjazdem na stałe do Państwa Izrael. Państwo H. i R. H. otrzymali jako osoby deklarujące zamiar wyjazdu na pobyt stały do Izraela dokumenty podróży, córka G. została wpisana do dokumentu podroży matki. Po przyjeździe do Izraela, wnioskodawczyni nabyła 12 maja 1957r. obywatelstwo izraelskie (kopia zaświadczenia posiadania obywatelstwa izraelskiego wydanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Państwa Izrael w aktach sprawy). Obecnie legitymuje się paszportem izraelskim, wystawionym na nazwisko G. L.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00