Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 19 września 2007 r., sygn. II SA/Ol 762/07

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Beata Jezielska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Adam Matuszak Sędzia WSA Irena Szczepkowska Protokolant Ewa Rychcik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 września 2007 r. sprawy ze skargi M.H. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie warunków zabudowy oddala skargę.

 

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia "[...]" wydaną z upoważnienia Prezydenta Miasta przez zastępcę Dyrektora Wydziału Architektury i Budownictwa po rozpatrzeniu wniosku K.S. ustalono warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie dwóch budynków mieszkalnych jednorodzinnych (o dwóch mieszkaniach każdy) w układzie zabudowy bliźniaczej odpowiednio na działkach "[...]" i "[...]" przy ulicy J. W uzasadnieniu podano, iż analiza funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu potwierdza fakt dominacji w obszarze analizowanym zabudowy jednorodzinnej wolnostojącej, jednak na obszarze tym stwierdzono zabudowę bliźniaczą oraz w układzie bliźniaczym. W ocenie organu to ustalenie potwierdza możliwość realizacji przedmiotowej inwestycji. Wskazano, iż wyznaczona wysokość zabudowy umożliwi zachowanie skali zabudowy z uwagi na fakt tworzenia części wysokości obiektu z wyniesionej kondygnacji piwnicy. Podano ponadto, iż decyzja została uzgodniona pozytywnie z Miejskim Zarządem Dróg, Mostów i Zieleni.

Od powyższej decyzji odwołał się uczestnik postępowania M.H., wnosząc o jej uchylenie i przekazanie sprawy do ponownego rozpatrzenia. W uzasadnieniu podniósł, iż projektowana inwestycja co prawda jest kontynuacją zabudowy jednorodzinnej na przedmiotowym obszarze, ale nie respektuje istniejącej linii zabudowy przy ulicy J. Wskazał, iż w decyzji ustalającej warunki zabudowy zarówno szerokość elewacji, jak i wysokość zabudowy jest jedynie sugerowana, a nie obligatoryjna. Niezastosowanie się inwestora do powyższych zaleceń przyczyni się do zmniejszenia wartości nieruchomości sąsiednich, a ponadto istnieje niebezpieczeństwo, iż ustalenie takich warunków zabudowy może spowodować ograniczenie widoku z okien jego domu. Ponadto odwołujący się podniósł, iż przedmiotowa decyzja bezprawnie rozszerza istotne elementy zawarte w przetargu ustnym nieograniczonym dotyczącym wskazanych działek, bowiem przetarg dotyczył nieruchomości przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne wolnostojące, a nie bliźniacze. Natomiast wydana decyzja pozwala w zasadzie na powstanie bloku dla co najmniej 4 rodzin. Ustalenie powyższych warunków zabudowy spowoduje jego zdaniem istotne naruszenie uwarunkowań estetyczno kompozycyjnych przedmiotowego terenu, co będzie stało w rażącej sprzeczności z zasadami dobrego sąsiedztwa. Odwołujący się zarzucił, iż wydana decyzja nie uwzględnia interesów osób trzecich, w szczególności właścicieli sąsiednich działek, a projekt budowlany na podstawie której ją wydano jest sprzeczny z art. 5 ust. 1 pkt 9 Prawa budowlanego. Strona zarzuciła także naruszenie przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego, poprzez nie rozpatrzenie w sposób wyczerpujący zebranego materiału dowodowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00