Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 7 wrzenia 2007 r., sygn. I SA/Łd 635/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Bogusław Klimowicz (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Paweł Kowalski, Asesor WSA Ewa Cisowska-Sakrajda, Protokolant Asystent sędziego Krzysztof Rybicki, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 września 2007 r. przy udziale sprawy ze skargi S. A. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie określenia kwoty podatku od towarów i usług z tytułu importu towarów oddala skargę.

Uzasadnienie

Na podstawie zgłoszenia celnego SAD nr [...] z dnia

15 kwietnia 2003 r., gdzie importerem był S. A., objęto procedurą dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym towary sprowadzone z Turcji.

Decyzją dnia [...] Naczelnik Urzędu Celnego I w Ł.uznał wskazane zgłoszenie celne za nieprawidłowe w części i określił S.A. kwotę wynikającą z długu celnego z zastosowaniem stawki celnej autonomicznej i konwencyjnej oraz zmienił w tym zakresie zawarte w zgłoszeniu elementy kalkulacyjne oraz klasyfikację taryfową zgłoszonego towaru.

W uzasadnieniu organ podniósł, że przepisy regulujące procedurę celną zostały zastosowane w oparciu o nieprawdziwe dane i dokumenty. Wyjaśnił, że brak było podstaw do zastosowania obniżonych stawek celnych na towary sprowadzone przez stronę, gdyż przedstawione świadectwo EUR1 nie zostało wystawione przez turecki urząd. Dokument ten nie stanowił wiarygodnego dowodu pochodzenia i opisane w nim towary nie posiadały preferencyjnego, tureckiego pochodzenia.

W odwołaniu od powyższej decyzji pełnomocnik strony zarzucił:

1. błąd w ustaleniach faktycznych mający istotny wpływ na wynik sprawy, polegający na niezasadnym zakwestionowaniu świadectwa przewozowego EUR;

2. naruszenie przepisów prawa procesowego, m.in.:

- art. 165 §1 Ordynacji podatkowej poprzez wykonywanie czynności bez wszczęcia postępowania. Czynnością tą było przekazanie świadectw przewozowych EUR1 tureckim władzom celnym;

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00