Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 7 wrzenia 2007 r., sygn. I SA/Łd 633/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Bogusław Klimowicz (spr.), Sędziowie: Sędzia WSA Paweł Kowalski, Asesor WSA Ewa Cisowska-Sakrajda, Protokolant Asystent sędziego Krzysztof Rybicki, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 września 2007 r. przy udziale sprawy ze skargi S. A. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie określenia kwoty podatku od towarów i usług z tytułu importu towarów oddala skargę.

Uzasadnienie

Na podstawie zgłoszenia celnego SAD nr [...] z dnia [...], gdzie importerem był S.A., objęto procedurą dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym towary w postaci odzieży.

Decyzją dnia [...] Naczelnik Urzędu Celnego I w Ł. uznał wskazane zgłoszenie celne za nieprawidłowe w zakresie wartości celnej i taryfikacji towarów, ustalił wartość celną i kod PCN towarów zgłoszonych nieprawidłowo, utworzył pozycję 25 SAD oraz określił S.A. kwotę długu celnego.

W uzasadnieniu organ podniósł, że przepisy regulujące procedurę celną zostały zastosowane w oparciu o nieprawdziwe dane i dokumenty.

Następnie po wznowieniu postępowania Naczelnik Urzędu Celnego I w Ł. decyzją z dnia [...] nr [...], określił S.A. prawidłową kwotę długu celnego w wysokości 151896,60 zł należną z tytułu importu towarów zgłoszonych do procedury dopuszczenia do obrotu zgodnie z dokumentem SAD nr [...] z dnia [...].

W uzasadnieniu tego rozstrzygnięcia organ celny wskazał jakie towary były objęte procedurą dopuszczenia do obrotu. Wyjaśnił, że brak było podstaw do zastosowania obniżonych stawek celnych na towary sprowadzone przez stronę, gdyż przedstawione świadectwo EUR1 nie zostało wystawione przez turecki urząd. Dokument ten nie stanowił wiarygodnego dowodu pochodzenia i opisane w nim towary nie posiadały preferencyjnego, tureckiego pochodzenia.

W odwołaniu od powyższej decyzji pełnomocnik strony zarzucił:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00