Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 26 września 2007 r., sygn. I SA/Łd 506/07

 

Dnia 26 września 2007 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Arkadiusz Cudak Sędziowie: Sędzia NSA Wiktor Jarzębowski (spr.) Sędzia NSA Piotr Kiss Protokolant asystent sędziego Joanna Wegner po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 września 2007 roku sprawy ze skargi H. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług 1. stwierdza nieważność zaskarżonej decyzji oraz poprzedzającej ją decyzji Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia [...] nr [...], a także postanowienia Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Ł. z dnia [...] nr [...]; 2. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. na rzecz H. S. kwotę 474 (czterysta siedemdziesiąt cztery) złote tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

I SA/Łd 506/07

UZASADNIENIE

H. S. pismem z dnia 24 sierpnia 2006 r. zwróciła się do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Ł. o interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w przedstawionym przez nią stanie faktycznym. Stwierdziła, że w 1996 r. otrzymała w spadku działkę gruntu o pow. 0.99 ha. Działka ta stanowiąca jej majątek osobisty została podzielona na osiem mniejszych działek, z których dwie zostały już sprzedane, a pozostałe wnioskodawczyni zamierza sprzedać. Wskazała, że od dnia 15 lutego 2006 r. zaprzestała prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie handlu odzieżą i była podatnikiem podatku od towarów i usług zarejestrowanym od dnia 10 maja 2006 r. w związku z interpretacją urzędu skarbowego, że sprzedaż własnych działek wydzielonych z jednej odziedziczonej działki, przy prowadzeniu działalności w zakresie handlu, powoduje powstanie obowiązku zgłoszenia się jako podatnik podatku VAT.

Wnioskodawczyni przedstawiła własne stanowisko, że nie powinna płacić podatku VAT od transakcji sprzedaży działek gruntu, bowiem sprzedaż taka nie wynika z prowadzenia działalności gospodarczej, a poza tym sprzedaż działek to faktycznie jedna czynność prawna. Stwierdziła, że nie jest osobą prowadzącą działalność gospodarczą.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00