Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 25 września 2007 r., sygn. I SA/Łd 270/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Bogusław Klimowicz, Sędziowie Sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska-Nowacka (spr.), Sędzia WSA Paweł Kowalski, Protokolant Asystent sędziego Krzysztof Rybicki, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 września 2007 r. przy udziale sprawy ze skargi M. U. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za miesiące kwiecień, lipiec i sierpień 2000 r. 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. na rzecz M. U. kwotę 1586 (jeden tysiąc pięćset osiemdziesiąt sześć) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego; 3. określa, że do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją nr [...] z dnia [...] Dyrektor Izby Skarbowej w Ł. uchylił decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Ł. nr [...] z dnia [...] określającą M. U. zobowiązanie w podatku od towarów i usług za kwiecień, lipiec i sierpień 2000 r.

Z akt administracyjnych wynika, iż po przeprowadzeniu postępowania kontrolnego i postępowania podatkowego organ kontroli podatkowej wydał decyzję, określającą M. U. zobowiązanie w podatku od towarów i usług za kwiecień, lipiec i sierpień 2000 r. Na podstawie art. 24 b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa( powoływanej dalej jako Ordynacja podatkowa) zakwestionowano prawo podatnika, prowadzącego działalność gospodarczą pod firma A do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur wystawionych przez B spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w Z., dokumentujących zakup okien PCV. Uznano, że transakcja ta miała na celu jedynie zmniejszenie zobowiązania podatkowego. Świadczyć o tym miała nieustalona sytuacja prawna sprzedawcy, u którego nie można było przeprowadzić kontroli z uwagi na faktyczne zaprzestanie działalności i niemożność nawiązania kontaktu z zarządem spółki, zawyżenie stawki podatku ( 22% zamiast 7 %), przyjęcie przez podatnika, prowadzącego równolegle działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży okien faktur z błędną stawką podatku, zawyżona w stosunku do oferty krajowej cena okien, będących oknami używanymi w złym stanie technicznym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00