Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 21 września 2007 r., sygn. I SA/Ke 331/07

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maria Grabowska, Sędziowie Sędzia WSA Danuta Kuchta,, Asesor WSA Mirosław Surma (spr.), Protokolant Asystent sędziego Krzysztof Armański, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 21 września 2007r. sprawy ze skargi spółki A w W. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie wstrzymania wykonania decyzji I. uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie organu pierwszej instancji; II. stwierdza nieważność postanowienia Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...]; III. określa, iż postanowienia wymienione w punkcie I i II nie mogą być wykonane w całości; IV. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz spółki A w W. kwotę 357 (trzysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

 

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia [...] spółka A w W. zwróciła się do Dyrektora Izby Skarbowej m.in o wstrzymanie wykonania decyzji Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] , poprzez przyjęcie w trybie art. 224a §1 pkt 1 Ordynacji podatkowej zabezpieczenia wykonania tej decyzji.

W dniu [...] Dyrektor Izby Skarbowej wydał postanowienie nr [...], którym przyjął w formie depozytu gotówkowego zabezpieczenie wykonania zobowiązania w łącznej wysokości [...] zł. Następnie postanowieniem z dnia [...] nr [...] Dyrektor Izby Skarbowej odmówił wstrzymania wykonania decyzji. Na skutek wniesionego przez stronę zażalenia postanowieniem z dnia [...] nr [...] Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy zaskarżone postanowienie. Uzasadniając rozstrzygnięcie organ wyjaśnił, że po wydaniu postanowienia z dnia [...]., w dniu [...]. na konto Urzędu Skarbowego została wpłacona kwota zabezpieczenia, która według wyjaśnienia strony pochodziła w całości ze środków spółki B. Organ stwierdził, że zobowiązany spółka A w W. wyznaczonym przez organ terminie nie wpłaciła kwoty zabezpieczenia, wobec czego należało odmówić wstrzymania decyzji, zgodnie z art. 224a § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej. Przy czym organ wskazał, że postanowieniem z dnia [...] wydanym na podstawie art.33g Ordynacji podatkowej rozstrzygnięto sprawę dotyczącą zgody organu na przyjęcie zabezpieczenia w zaproponowanej przez podatnika formie, nie był to natomiast akt służący stwierdzeniu przyjęcia zabezpieczenia, ani też akt rozstrzygający sprawę wniosku strony co do wstrzymania wykonania decyzji. Ponadto wbrew twierdzeniom strony, postanowienie wydane w trybie art. 224a Ordynacji podatkowej jest aktem rozstrzygającym sprawę, przy którym organ ma prawo wstrzymania lub odmowy wstrzymania wykonania decyzji. Następnie organ wyjaśnił, powołując się na wykładnię systemową i celowościową przepisów art. 33 § 1 , art. 33d, i art. 224a Ordynacji podatkowej, że sensem zabezpieczenia wykonania decyzji dokonanym w trybie tychże przepisów jest gwarancja wyegzekwowania zobowiązania podatkowego w sposób najbardziej realny i skuteczny, a więc z majątku dłużnika. Odnosząc się do zarzutu spółki A , co wprowadzenia jej w błąd w zakresie posiadanej zaległości podatkowej Dyrektor Izby Skarbowej wyjaśnił, że kwestia ta nie były przedmiotem postępowania w sprawie, a zatem organ nie miał obowiązku dokonywania szczegółowych rozliczeń i wyjaśnień w niniejszej sprawie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00