Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 5 września 2007 r., sygn. I SA/Gl 1588/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Ewa Madej, Sędziowie NSA Anna Wiciak, Przemysław Dumana (spr.),, Protokolant Halina Modliszewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 września 2007 r. sprawy ze skargi S. W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych. oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] roku, nr [...] Dyrektor Izby Skarbowej w K., działając na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 roku, nr 8, poz. 60 z późniejszymi zmianami), utrzymał w mocy decyzję Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w K. z dnia [...] roku, nr [...], którą organ ten określił S. W. wysokość zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2004 rok w kwocie [...] złotych oraz wysokość odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu zaliczek miesięcznych na podatek dochodowy z tytułu najmu za rok 2004 w kwocie [...] złotych.

W uzasadnieniu decyzji Dyrektor Izby Skarbowej wskazał, że w przedmiotowej sprawie zastosowanie indywidualnej stawki amortyzacyjnej, przewidzianej w art. 22j ust 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie może znaleźć zastosowania. Ze zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego wynika bowiem, że S. W. uzyskuje przychody między innymi z najmu lokali mieszkalnych oraz lokali użytkowych znajdujących się w kamienicy położonej w K. przy ul [...], która w połowie stanowi jej własność. S. W. ustaliła wartość początkową nieruchomości jako iloczyn metrów kwadratowych wynajmowanej powierzchni użytkowej budynku i kwoty [...] złotych. Od tak ustalonej kwoty podatniczka dokonywała odpisów amortyzacyjnych przy zastosowaniu dziesięcioprocentowej rocznej stawki amortyzacyjnej. Ewidencja środka trwałego była prowadzona w formie karty środka trwałego, a nieruchomość została wprowadzona do ewidencji z dniem [...] 2000 roku. Zastosowanie indywidualnej stawki amortyzacyjnej jest możliwe w odniesieniu do środków trwałych po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji podatnika, bądź jako środki trwałe używane, bądź to jako środki trwałe ulepszone. Podstawowym zatem warunkiem skorzystania z możliwości ustalenia indywidualnej stawki amortyzacyjnej jest wpisanie zgodnie z obowiązującymi przepisami środków trwałych do ewidencji. Jednakowoż w myśl art. 22n ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie podlegają objęciu ewidencją budynki mieszkalne, których wartość początkowa ustalona jest zgodnie z art. 22g ust. 10. Zatem wobec wyłączenia tych budynków spod ewidencji, zastosowanie indywidualnej stawki amortyzacyjnej z art. 22j ust 1 pkt 3 nie znajdzie zastosowania, a zastosowanie będzie miała reguła z art. 22i ust. 1 ustawy podatkowej, co oznacza zastosowanie stawki określonej dla środka trwałego w Wykazie stawek amortyzacyjnych i zasady opisanej w art. 22h ust. 1 pkt 1. Zasady określone w tym przepisie wyraźnie określają sposób dokonywania odpisów amortyzacyjnych, a powołanie w cytowanym przepisie miesiąca wprowadzenia środka trwałego do ewidencji zakreśla moment rozpoczęcia dokonywania tychże odpisów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00