Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 11 wrzenia 2007 r., sygn. I SA/Gd 68/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Zdzienicka-Wiśniewska (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Sławomir Kozik, Sędzia NSA Alicja Stępień, Protokolant Referent Dorota Pellowska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 11 września 2007r. sprawy ze skargi A spółki jawnej w G. - P. G., J. B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w przedmiocie podatku od towarów i usług za marzec 2003 r. oddala skargę

Uzasadnienie

W wyniku przeprowadzonych w A Spółce jawnej kontroli podatkowych w zakresie sprawdzenia transakcji dot. linii technologicznej do produkcji puszek stalowych oraz prawidłowości rozliczeń z budżetem za marzec i maj 2003 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego decyzją z dnia [...] określił Spółce w podatku od towarów i usług za marzec 2003 r. zobowiązanie podatkowe w wysokości [...] oraz określił dodatkowe zobowiązanie w wysokości [...].

W uzasadnieniu organ podatkowy wskazał, że transakcja, która była przedmiotem postępowania kontrolnego, stanowiła sprzedaż towaru (linii technologicznej) w kraju. Nie można uznać jej za sprzedaż eksportową, jak wskazała to strona w deklaracji VAT-7, gdyż zgodnie z art. 4 pkt. 4 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym z 8.01.1993r. (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z zm. zwanej dalej ustawą z 08.01.1993r.): eksport towarów stanowi potwierdzony przez graniczny urząd celny wywóz towarów z polskiego obszaru celnego w wykonaniu czynności określonych w art. 2 ust. 1 i 3 ustawy. W przedmiotowym stanie faktycznym wywóz nie nastąpił, a towar był dalej przechowywany w firmie A Sp. jw. do grudnia 2004 r. Zatem transakcja miała charakter sprzedaży krajowej i zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy z 08.01.1993r. właściwa stawka podatku wynosi 22%.

Ponadto Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdził, że Spółka zawyżyła w marcu 2003r. wartość sprzedaży eksportowej o kwotę [...] zadeklarowaną na podstawie faktury Nr [...] z dnia [...] wystawionej na rzecz firmy B. Faktura ta dokumentowała sprzedaż traktowaną jako eksport, opodatkowaną stawką 0% podatku i dotyczyła prac przy uruchomieniu linii do produkcji puszek, którą firma B sprzedała rumuńskiej firmie C. Zgodnie z art. 6 ust. 8b pkt. 7 ustawy z 08.01.1993r. obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty albo otrzymania towaru - z tytułu eksportu usług (...).Spółka A w dniu 13.09.2005r. złożyła oświadczenie do protokołu, z którego wynika, że nie posiada dowodu zapłaty faktury nr [...] z dnia [...]. W świetle powyższego obowiązek podatkowy z tytuł eksportu usług udokumentowanego powyższą fakturą nie powstał w marcu 2003r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00