Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 20 września 2007 r., sygn. I SA/Bk 317/07
1. Przepisy art. 5 ust. 1 pkt. 1 i art. 7 ust. 1 ustawy o VAT nie czynią wyłomu w opisanych na gruncie prawa cywilnego zasadach skutecznego przenoszenia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.
2. Art. 5 ust. 2 ustawy o VAT dotyczy wyłacznie czynności skutecznych, nie odnosi się do czynności, które nie wywołały skutku prawnego.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Mieczysław Markowski, Sędziowie sędzia WSA Urszula Barbara Rymarska, asesor WSA Wojciech Stachurski (spr.), Protokolant Beata Borkowska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 6 września 2007 r. sprawy ze skargi "Z." Spółka z o.o. w upadłości w B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia [...] marca 2007 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2005 r. 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana w całości, 3. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w B. na rzecz skarżącego "Z." Spółka z o.o. w B. kwotę 3.150 zł (słownie: trzy tysiące sto pięćdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
UZASADNIENIE
Decyzją z [...] października 2006 r. nr [...] Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w B. określił "Z." Sp. z o.o. w B. za poszczególne miesiące 2005 r. kwoty zobowiązań podatkowych oraz nadwyżek podatku naliczonego nad należnym w podatku od towarów i usług w wysokościach innych niż zadeklarowane, a także ustalił za niektóre miesiące 2005 r. kwoty dodatkowych zobowiązań podatkowych.
W uzasadnieniu powyższej decyzji organ kontroli skarbowej stwierdził,
że w 2005 r. Spółka dokonała sprzedaży 10 budynków mieszkalnych jednorodzinnych zwanych "segmentami" osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Fizyczne przekazanie "segmentów" nabywcom następowało na podstawie protokołów z odbioru końcowego do wykończenia
we własnym zakresie, na kilka miesięcy przed przeniesieniem prawa własności