Wyrok WSA w Warszawie z dnia 31 sierpnia 2007 r., sygn. III SA/Wa 694/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krystyna Kleiber, Sędziowie Sędzia WSA Ewa Radziszewska-Krupa, Asesor WSA Hieronim Sęk (spr.), Protokolant Urszula Hoduń, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 sierpnia 2007 r. sprawy ze skarg T. z siedzibą w W. na decyzje Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] grudnia 2006 r. nr [...] nr [...] nr [...] nr [...] w przedmiocie w podatku od towarów i usług za maj, czerwiec, lipiec, sierpień 2001 r. 1) uchyla zaskarżone decyzje w części dotyczącej wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za maj, czerwiec, lipiec, sierpień 2001 r.; 2) w pozostałej części skargi oddala; 3) stwierdza, że uchylone decyzje w części, o której mowa w pkt 1) nie podlegają wykonaniu w całości; 4) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w W. na rzecz T. SA z siedzibą w W. kwotę 96 939 zł (słownie: dziewięćdziesiąt sześć tysięcy dziewięćset trzydzieści dziewięć złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
T. S.A. (zwana dalej "Spółką" lub "Skarżacą") pismami z dnia 12 i 19 grudnia 2005 r. wystąpiła do Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w W. o stwierdzenie nadpłaty w podatku od towarów i usług (dalej "podatek VAT") za maj, czerwiec, lipiec i sierpień 2001 r., składając korekty deklaracji VAT-7 za wskazane okresy rozliczeniowe.
Postanowieniem z dnia [...] lutego 2006 r. organ podatkowy wszczął z urzędu postępowanie podatkowe w sprawie prawidłowości rozliczeń z budżetem Państwa w podatku od towarów i usług miedzy innymi za powyższe okresy. W toku czynności kontrolnych ustalono, iż Spółka w złożonych korektach deklaracji wykazała sprzedaż zwolnioną z podatku VAT w wysokości pomniejszonej o wartości otrzymanych opłat abonamentowych. Opłaty te uprzednio ujmowała w wartości sprzedaży a obecnie uznała za niepodlegające opodatkowaniu. Ponadto, stwierdzono, iż w badanym okresie Spółka wykonywała także czynności niepodlegające opodatkowaniu, które polegały na sprzedaży licencji programów telewizyjnych. Uzyskiwała również na podstawie zawartych umów sponsorskich przychód z tego tytułu. W ramach tych umów wykonywała czynności, które polegały na emisji bilboardu sponsorskiego, tj. informacji o sponsorze (podanie jego loga i tekstu lektorskiego) bezpośrednio przed lub po sponsorowanym programie w zamian za pokrycie przez sponsora części kosztów produkcji takiego programu, bezpośrednio w formie pieniężnej lub w formie rzeczowej w postaci nagród dla uczestników programów telewizyjnych w ramach konkursów lub plebiscytów. Spółka czynności tych nie opodatkowywała, traktując je generalnie jako czynności niepodlegające opodatkowaniu, bądź - jak wyjątkowo czynił to Oddział T. w okresie rozliczeniowym obejmującym czerwiec, lipiec i sierpień 2001 r. - zaliczając je do sprzedaży zwolnionej od opodatkowania. Ustalono też, iż w ramach deklaracji za maj 2001 r., złożonej przez Oddział T. , zaniżona została wartość sprzedaży zwolnionej od podatku (na skutek błędu rachunkowego) oraz wadliwie uwzględniona jako sprzedaż zwolniona wartość z not uznaniowych wystawionych przez inne oddziały T. dla Oddziału T. , które dokumentowały czynności niepodlegające podatkowi; ta ostatnia wadliwość dotyczyła także rozliczenia za lipiec i sierpień 2001 r. W lipcu 2001 r. nadto w sposób nieuprawniony - zdaniem organu - Spółka odliczyła podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących zakup usług noclegowych i gastronomicznych oraz z faktur otrzymanych dopiero w miesiącu sierpniu 2001 r., jak również z faktur dokumentujących zakup paliwa do samochodów osobowych. Podatek naliczony z faktur przedwcześnie rozliczonych przez Spółkę organ przeniósł do rozliczenia za właściwy miesiąc, tj. w decyzji dotyczącej sierpnia 2001 r.