Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 21 sierpnia 2007 r., sygn. I SA/Rz 495/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S. NSA Jacek Surmacz /spr./ Sędziowie NSA Maria Serafin-Kosowska WSA Zbigniew Czarnik Protokolant sek.sąd. Teresa Tochowicz po rozpoznaniu w Wydziale I Finansowym w dniu 21 sierpnia 2007r. sprawy ze skargi "A" S.A. z siedzibą w R. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] września 2006r. nr [...] w przedmiocie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego - oddala skargę -

Uzasadnienie

I SA/Rz 495/07

U z a s a d n i e n i e

Dyrektor Izby Skarbowej, decyzją z dnia [...] września 2006 r. Nr [...], na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /Dz.U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.; powoływanej dalej jako: ordynacja podatkowa/, po rozpatrzeniu zażalenia A. Spółka Akcyjna w R. /powoływanej dalej jako: Spółka/ na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia [...] czerwca 2006 r. Nr [...] stanowiące pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, odmówił uchylenia postanowienia.

W uzasadnieniu swojej decyzji organ odwoławczy wskazał, że Spółka zwróciła się o wydanie pisemnej interpretacji w takim stanie faktycznym, że Spółka jest producentem cukru, który sprzedaje w kraju, na wspólnym rynku UE, a także eksportuje poza terytorium Unii. W związku z tym, że ceny cukru na rynkach światowych są niższe niż na wspólnym rynku UE, Unia stosuje refundacje wywozowe, w celu zapewnienia odpowiedniej konkurencyjności cukru przeznaczonego na eksport. Refundacja pokrywa różnicę pomiędzy ceną interwencyjną, obowiązującą w ramach Wspólnoty, a niższą od niej ceną światową i wypłacana jest w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. W Polsce za rozliczenie i wypłatę dopłat odpowiedzialna jest Agencja Rynku Rolnego. Producenci cukru otrzymują refundację w przypadku eksportu tzw. cukru kwotowego, który nie może być sprzedany na wspólnym rynku, a jedynie wyeksportowany za dopłatą. Spółka sformułowała pytanie: czy dopłaty /refundacje wywozowe/ stosowane w ramach Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej można zaliczyć do dopłat bezpośrednich i zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 36 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych /Dz.U. z 2000 r., Nr 53, poz. 654 ze zm.; powoływanej dalej jako: ustawa z 1992 r./ wyłączyć z podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych. Według stanowiska Spółki refundacje wywozowe są dopłatami bezpośrednimi i podlegają zwolnieniu z podatku. Ponadto według Spółki podatnik przy ustalaniu podstawy opodatkowania obowiązany jest wyłączyć przychody otrzymane z tytułu refundacji, które jako przychody zwolnione z podatku nie podlegają uwzględnieniu przy ustalaniu dochodu. Zgodnie z art. 7 ust. 3 pkt 3 ustawy z 1992 r. podatnik zobowiązany jest także do wyłączenia z podstawy odpowiedniej kwoty kosztów uzyskania przychodów zwolnionych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00