Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 28 sierpnia 2007 r., sygn. I SA/Łd 119/07

 

Dnia 28 sierpnia 2007 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Świderska, Sędziowie Sędzia NSA Piotr Kiss, Asesor WSA Renata Kubot - Szustowska (spr.), Protokolant Tomasz Porczyński, po rozpoznaniu w dniu 28 sierpnia 2007 roku na rozprawie sprawy ze skargi R. M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie umorzenia odsetek od zaległości podatkowych oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...], Naczelnik Urzędu Skarbowego w W., po rozpoznaniu wniosku R. M. z dnia [...] , sprecyzowanego ostatecznie w piśmie z dnia 10.sierpnia 2006r. o umorzenie wszystkich odsetek od zaległości podatkowych, wynikających z decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego w W. z dnia [...] od nr [...] do nr [...], działając na podstawie art. 67a § 1 pkt 3 oraz art. 207 ustawy z dnia 29.sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. nr 8 z 2005r., poz. 60 ze zm.) odmówił umorzenia odsetek za zwłokę w łącznej kwocie 25.44,00,-zł., według stanu na dzień złożenia wniosku, od zaległości podatkowych podatnika w podatku od towarów i usług za okresy rozliczeniowe: lipiec, sierpień, październik, listopad, grudzień 2000r., czerwiec, październik, grudzień 2001r., kwiecień, czerwiec, lipiec, sierpień, październik i grudzień 2002r., natomiast na podstawie art. 208 § 1 Ordynacji podatkowej umorzył postępowanie podatkowe w części dotyczącej umorzenia odsetek za zwłokę w łącznej kwocie 12.320,30,-zł. od zaległości podatkowych w podatku od towarów i usług za okresy rozliczeniowe: kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, październik, listopad, grudzień 1999r., marzec, kwiecień, lipiec 2000r., listopad 2001r. i styczeń 2003r.

W motywach rozstrzygnięcia wskazał, iż R. M. z dniem [...] zlikwidował prowadzoną działalność gospodarczą. Aktualnie jest osobą bezrobotną, bez prawa do zasiłku. Pozostaje na utrzymaniu rodziny. Wraz z żoną jest właścicielem domu jednorodzinnego oraz gospodarstwa rolnego o powierzchni 1,5 ha, które wraz z pomocą rodziny stanowi dlań źródło utrzymania. W 2005r. w okresie od stycznia do grudnia 2005r. obrót wynikający z danych szczegółowych w składanych przezeń deklaracjach VAT, kształtował się na poziomie 713.813,00,-zł., co stanowi średnio obrót miesięcznie 59.484,49,-zł. Przychód podatnika, wynikający z zeznania rocznego o wysokości osiągniętego dochodu za 2005r. wynosił 713.812,55,-zł. a dochód - 57.506,56,-zł. Za okresy sprawozdawcze styczeń - czerwiec 2006r. podatnik nie składał deklaracji PIT - 5 a w złożonych deklaracjach VAT - 7 nie wykazywał dostaw i nabyć towarów i usług. Na podstawie analizy ustalonego stanu faktycznego, organ podatkowy uznał, iż podatnik nie spełnia przesłanek określonych w art. 67a § 1 pkt 3 Ordynacji podatkowej, ponieważ nie wystąpił ważny interes podatnika lub interes publiczny, który przemawiałby za umorzeniem odsetek od istniejących zaległości podatkowych. Ważny interes podatnika to bowiem sytuacje wyjątkowe, niezależne od woli i sposobu postępowania podatnika. Interes ten należy, zdaniem organu I instancji, utożsamiać z następstwami sytuacji wyjątkowych, losowych, uniemożliwiających w danym czasie zapłacenie odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych. Ponadto jedną z cech działalności gospodarczej jest jej profesjonalizm, na podmiocie prowadzącym działalność gospodarczą spoczywają zaś wielorakie obowiązki, w tym te wynikające z przepisów prawa podatkowego. Zasadą jest płacenie podatków, wyjątkiem od niej - zwolnienie od ich zapłaty lub zastosowanie ulg w ich spłacie. Ponieważ zaś podatnik, poczynając od daty zapoznania się z protokołem pokontrolnym z dnia 30.czerwca 2003r., wykazującym stwierdzone nieprawidłowości, wyzbywał się majątku (w drodze sprzedaży lub darowizn dokonywanych na rzecz syna), w ocenie organu, trudno przyjąć, iż nastąpiły nadzwyczajne, niezależne odeń okoliczności, uniemożliwiające mu spłatę powstałego zadłużenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00