Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 27 sierpnia 2007 r., sygn. III SA/Gl 256/06
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Ewa Karpińska, Sędziowie Sędzia NSA Anna Apollo, Sędzia WSA Małgorzata Jużków (spr.), Protokolant St. ref. Aleksandra Doruch, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 sierpnia 2007 r. przy udziale - sprawy ze skargi S. W. - Firma "A" w T. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie weryfikacji zgłoszenia celnego co do wartości celnej towaru, wymiaru należności celnych, podatku od towarów i usług oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną tu decyzją z dnia [...] r. nr [...], po rozpatrzeniu odwołania pełnomocnika Firmy "A" S.W. od decyzji Naczelnika Urzędu Celnego w C. z dnia [...] r., nr [...] Dyrektor Izby Celnej w K. uznającej za prawidłowe zgłoszenie celne dokonane na jednolitym dokumencie administracyjnym SAD nr [...] w dniu [...] r., utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji.
W pierwszej kolejności organ odwoławczy nawiązał do ustalonego w sprawie stanu faktycznego i wskazał, że Agencja Celna [...] działająca w imieniu S. W. prowadzącego działalność gospodarczą jako Firma "A" w dniu [...] 2004 r. zgłosiła do procedury dopuszczenia do obrotu na polski obszar celny importowany z Chin towar - podkoszulki bawełniane [...] w ilości [...] sztuk wartości [...] USA oraz marynarki [...] w ilości [...] szt. o wartości [...] USD. Do zgłoszenia celnego, któremu nadano nr ewidencyjny [...] załączono fakturę zakupu nr [...] z [...] r. na warunkach CIP C. i świadectwo FORM A nr [...] z [...]r. potwierdzające chińskie pochodzenie towaru na podstawie którego zadeklarowano stawkę celną konwencyjną w wysokości 18 %. Przyjęte i zarejestrowane zgłoszenie zostało poddane weryfikacji poprzez badanie dokumentów i rewizję celną. Zakwestionowano kody taryfy celnej, jak i wartość towaru objętego zgłoszeniem celnym.
Decyzją z [...] r. nr [...] przedmiotowe zgłoszenie zostało uznane za nieprawidłowe w części dotyczącej zadeklarowanej wartości celnej importowanego towaru oraz kwoty długu celnego. Wartość celna została ustalona na podstawie art. 29 § 1 Kodeksu celnego, po wyeliminowaniu wcześniejszych metod jej ustalania. Decyzja ta została zaskarżona przez Agencję Celną.