Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 13 lipca 2007 r., sygn. VI SA/Wa 900/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Wieczorek Sędziowie Sędzia WSA Andrzej Czarnecki Asesor WSA Piotr Borowiecki (spr.) Protokolant apl. prok. Małgorzata Wilkos po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 lipca 2007 r. sprawy ze skargi Prokuratora Rejonowego w B. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] maja 2005 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie cofnięcia pozwolenia na posiadanie broni palnej bojowej oddala skargę

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] maja 2005r. Komendant Główny Policji - działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 oraz art. 105 § 1 k.p.a., po rozpatrzeniu odwołania Prokuratora Rejonowego w B. od decyzji Komendanta Wojewódzkiego Policji w [...] z dnia [...] kwietnia 2004 r. umarzającej postępowanie w sprawie cofnięcia pozwolenia na posiadanie broni palnej bojowej do celów ochrony osobistej B. M. - utrzymał w mocy w/w decyzję z dnia [...] kwietnia 2005 r.

Z akt sprawy wynika, iż decyzją Komendanta Wojewódzkiego Policji w [...] z dnia [...] grudnia 1998r. wydano B. M. pozwolenie na broń palną krótką do ochrony osobistej.

Komendant Wojewódzki Policji w [...] zawiadomieniem z dnia [...] grudnia 2001 r. wszczął z urzędu postępowanie w sprawie cofnięcia B. M. posiadanego pozwolenia na w/w broń palną ze względu na prowadzone postępowanie w sprawie postrzelenia z posiadanej broni w dniu 15 listopada 2001 r. J. D., który w wyniku odniesionych obrażeń zmarł.

Decyzją z dnia [...] października 2004 r. Komendant Wojewódzki Policji w [...] umorzył wszczęte postępowanie uznając je za bezprzedmiotowe.

W wyniku rozpatrzenia odwołania od tej decyzji złożonego przez Prokuratora Rejonowego w B., Komendant Główny Policji wydał decyzję z dnia [...] listopada 2004r., na podstawie której uchylił zaskarżoną decyzję i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ I instancji. W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy wskazał, iż prowadzone postępowanie w sprawie postrzelenia z broni trzech osób, w tym jednej ze skutkiem śmiertelnym zostało zakończone wyrokiem Sądu Okręgowego w [...] z dnia [...] lipca 2003r. sygn. akt [...] uniewinniającym B. M. od popełnienia zarzucanych mu czynów i stwierdzającym, iż działał w warunkach obrony koniecznej. W zakresie zarzutu posiadania 23 sztuk naboi bez pozwolenia sąd umorzył postępowanie z uwagi na znikomą szkodliwość czynu. Organ odwoławczy przekazując sprawę do ponownego rozpatrzenia wskazał, iż należy sprawdzić jednakże, czy osoby składające zeznania ukazujące B. M. w złym świetle kierowały się pobudkami osobistymi lub sympatią wobec zabitego przez niego napastnika, a także sprawdzić, jaką opinię ma obecnie Pan M. w miejscu zamieszkania. Ponadto w uzasadnieniu decyzji Komendant Główny Policji uznał za bezzasadny podnoszony w odwołaniu zarzut, iż organy Policji nie sprawdziły stanu fizycznego i psychicznego B. M.. Posiadane orzeczenia lekarskie i psychologiczne wyłączają zaliczenia go do grupy osób wymienionych w art. 15 ust. 1 pkt 2 ustawy o broni i amunicji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00