Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 25 lipca 2007 r., sygn. III SA/Wa 945/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Joanna Tarno, Sędziowie Asesor WSA Maciej Kurasz, Asesor WSA Dariusz Turek (spr.), Protokolant Anna Kurdej, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 lipca 2007 r. sprawy ze skargi T. sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] lutego 2007 r. nr [...] w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego 1) uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzające ją postanowienie Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w W. z dnia [...] czerwca 2006 r., nr [...], 2) stwierdza, że uchylone decyzja i postanowienie nie mogą być wykonane w całości, 3) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w W. na rzecz T. sp. z o.o. z siedzibą w W. kwotę 440 zł (słownie: czterysta czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia [...] marca 2006 r. T. sp. z o.o. wystąpiła do Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w W. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego przez spółkę we wniosku stanu faktycznego wynika, iż prowadzi ona działalność gospodarczą w P. w charakterze operatora turystycznego (organizatora turystyki), tj. świadczy usługi turystyczne bezpośrednio na rzecz turystów. Usługi dla bezpośredniej korzyści turysty w rozumieniu art. 119 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm., powoływanej dalej jako "ustawa o VAT") spółka nabywa wyłącznie od jednego podatnika od wartości dodanej, mającego siedzibę na terytorium N. Zakup tych usług w danym miesiącu jest udokumentowany jedną fakturą zbiorczą wystawianą przez niemieckiego dostawcę usług na koniec miesiąca (do faktury dołączona jest specyfikacja). Spółka rozważa jednak możliwość reorganizacji swojej działalności, w ten sposób, iż zamierza nabywać wspomniane usługi bezpośrednio od ich dostawców, np. właścicieli hoteli, przewoźników lotniczych, itp. Wskazane powyżej usługi będą sprzedawane następnie przez spółkę na terytorium P. we własnym imieniu i na własny rachunek. Dzięki zainstalowanemu programowi komputerowemu możliwe będzie ustalenie kwoty osiągniętego w danym miesiącu przychodu z tytułu sprzedaży usług turystyki oraz kwoty nabycia towarów i usług dla bezpośredniej korzyści turysty. Kwota przychodu stanowić będzie sumę przychodów ze sprzedaży usługi turystyki na rzecz poszczególnych klientów w rozbiciu na poszczególne rezerwacje. Z kolei koszty stanowić będą sumę kosztów poniesionych przez spółkę w celu nabycia towarów i usług dla bezpośredniej korzyści turysty, przy czym niektóre grupy kosztów będą ujmowane rodzajowo, np. z tytułu zakupu usług transportu lotniczego, spółka otrzymywać będzie od przewoźnika fakturę, z której wynikać będzie ogólna liczba osób (miejsc wykupionych przez spółkę w samolotach tego przewoźnika) przewiezionych w danym miesiącu z określonego lotniska do określonego portu przeznaczenia. Strona wskazała, iż prowadzona zgodnie z art. 119 ust. 3 pkt 4 ustawy o VAT ewidencja pozwoli na ustalenie i skontrolowanie kwot wydatkowanych na nabycie towarów i usług dla bezpośredniej korzyści turysty w ujęciu dziennym ze specyfikacją na poszczególne destynacje (miejsca imprez turystycznych). W razie wątpliwości przyjęta przez spółkę procedura pozwoli na powiązanie każdego kosztu z konkretnym turystą.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00