Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 3 lipca 2007 r., sygn. III SA/Lu 67/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Zdzisław Sadurski, Sędziowie Sędzia WSA Jadwiga Pastusiak,, Sędzia NSA Maria Wieczorek (sprawozdawca), Protokolant Starszy inspektor Ewa Lachowska, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 3 lipca 2007 r. sprawy ze skargi P. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za zajęcie pasa drogowego oddala skargę.

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze zaskarżoną decyzją z dnia [...] nr rep. [...] na podstawie art. 138 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. nr 98 poz. 1071 ze zmianami) w związku z art. 36, art. 39 ust. 1 pkt 1, art. 40 ust. 1, ust. 2 pkt 3 i ust. 12 pkt 1 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2004 r. nr 204 poz. 2086 ze zmianami), po rozpatrzeniu odwołania P. S. od decyzji Dyrektora Zarządu Dróg Miejskich z dnia [...] znak: [...] orzekającej o przywróceniu pasa drogowego ulicy W. na odcinku od ul. M. w kierunku ul. B. na wysokości przejścia dla pieszych do stanu poprzedniego poprzez natychmiastowe usunięcie tymczasowego kiosku handlowego i nałożeniu kary pieniężnej w wysokości 12.901,44 zł za zajęcie pasa drogowego ul. W. na odcinku od ul. M. w kierunku ul. B. na wysokości przejścia dla pieszych bez wymaganego zezwolenia zarządcy drogi od dnia 1 listopada 2005 r. do 31 marca 2006 r., uchyliło decyzję organu pierwszej instancji w części orzekającej o przywróceniu pasa drogowego do stanu poprzedniego poprzez natychmiastowe usunięcie tymczasowego kiosku handlowego, w tym zakresie postępowanie umarzając, a w pozostałej części utrzymało decyzję organu pierwszej instancji w mocy.

W uzasadnieniu organ odwoławczy wskazał, że według ustaleń kolegium przedsiębiorca prowadzący Przedsiębiorstwo Wielobranżowe [...] został wykreślony z dniem [...] kwietnia 2006 r. z Ewidencji Działalności Gospodarczej. Z akt sprawy i treści zaskarżonej decyzji wynika ponadto, że użytkowane kioski handlowe P. S. przekazał z dniem [...] kwietnia 2006 r. w formie darowizny swojej matce G. S., która od dnia [...] marca 2006 r. prowadzi Firmę Produkcyjno-Handlową "[...]" z siedzibą przy ul. L. Tym samym zdaniem Kolegium brak jest podstawy prawnej do nakazywania P. S., nie będącemu ani właścicielem ani użytkownikiem kiosku handlowego, przywrócenie pasa drogowego ulicy W. na odcinku od ul. M. w kierunku ul. B. na wysokości przejścia dla pieszych do stanu poprzedniego poprzez natychmiastowe usunięcie tymczasowego kiosku handlowego. Dlatego też decyzję w tej części należało uchylić i postępowanie umorzyć.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00