Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 24 lipca 2007 r., sygn. I SA/Go 27/07

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dariusz Skupień Sędziowie Asesor WSA Anna Juszczyk Wiśniewska Asesor WSA Alina Rzepecka (spr.) Protokolant Damian Bronowicki po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 lipca 2007r. sprawy ze skargi [...] S.A. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego oddala skargę.

 

UZASADNIENIE

W dniu 18.12.2006 roku [...] S.A. (zw. dalej: Skarżąca; Spółka; Firma) wniosła skargę na decyzję Dyrektora Izby Celnej (zw. dalej DIC) nr [...] z [...] roku utrzymującą w mocy postanowienie Naczelnika Urzędu Celnego (zw. dalej NUC) nr [...] z [...] roku uznające stanowisko Strony w sprawie zwolnienia ubytków alkoholu etylowego powstałych podczas płukania butelek przed ich napełnianiem wyrobem akcyzowym zharmonizowanym za niezgodne z obecnie obowiązującymi przepisami prawa z zakresu podatku akcyzowego.

W sprawie został ustalony następujący stan faktyczny.

Skarżąca jest producentem wyrobów akcyzowych zharmonizowanych (napoi alkoholowych destylowanych), prowadzącym działalność w składzie podatkowym

w [...]. Spółka pismem z [...].05.2006 roku zwróciła się w trybie art.14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137 poz. 926 ze zm. zw. dalej O. p.) do NUC z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co

do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. W piśmie wskazała, iż w/w organ decyzją nr [...] z [...] roku ustalił jej normy dopuszczalnych ubytków powstających w czasie produkcji, przerobu, zużycia, magazynowania lub przewozu alkoholu etylowego, napojów spirytusowych oraz ich półproduktów, jak również ubytków powstających podczas przerobu, magazynowania lub przewozu wyrobów winiarskich. Z powyższym orzeczeniem wiązała się możliwość skorzystania ze zwolnienia podatkowego polegającego na tym, iż ubytki, które powstały podczas produkcji alkoholu nie podlegały opodatkowaniu akcyzą w zakresie w jakim mieściły się w wyznaczonych limitach. Skarżąca 25.10.2005roku przeprowadziła modernizację procesu produkcyjnego na linii rozlewniczej nr4 rozlewni eksportowej, polegającą na zastąpieniu dotychczasowego procesu płukania butelek wodą na proces płukania tych butelek alkoholem o mocy 40%. Celem dokonanych zmian było zapobieżenie pozostawania na ściankach butelek niewielkiej ilości wody i tym samym podniesienie jakości produktu finalnego. Konsekwencją wprowadzonego unowocześnienia było jednakże powstawanie straty alkoholu użytego podczas samego procesu płukania, albowiem jak Strona motywowała - część alkoholu wykorzystywana do płukania pozostawała na ściankach butelek. Niemniej jednak Skarżąca również zaznaczyła, iż łączna ilość ubytków (obejmująca zarówno procesy produkcyjne jak i płukanie butelek), stwierdzonych w całym cyklu produkcyjnym po zmianie procedury płakania butelek mieści się w granicach ustalonego przez NUC limitu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00