Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 26 lipca 2007 r., sygn. IV SA/Gl 1066/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Wiesław Morys Sędziowie Sędzia NSA Adam Mikusiński Sędzia WSA Małgorzata Walentek (spr.) Protokolant Asystent Sędziego Elżbieta Rak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 lipca 2007 r. sprawy ze skargi A. M. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie służby celnej oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r. nr [...] Dyrektor Izby Celnej w K. na podstawie art. 104 Kodeksu postępowania administracyjnego, w oparciu o art. 32 ust. 6 pkt 2 ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o utworzeniu Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych oraz zmian niektórych ustaw regulujących zadania i kompetencje organów oraz organizację jednostek podległych ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych (Dz. U. Nr 137, poz. 1302), art. 27 ust. 1, art. 81 ust. 1 i 2 oraz art. 81 ust. 1a ustawy z dnia 24 lipca 1999 r. o Służbie Celnej (Dz. U. nr 72, poz. 802 z późn. zm.) postanowił zwolnić A. M. ze służby stałej w Izbie Celnej w K. w terminie trzech miesięcy od dnia doręczenia decyzji. W uzasadnieniu wskazano, iż w dniu [...] r. A. M. otrzymała propozycję przeniesienia do Izby Celnej w P. w trybie art. 32 wyżej cytowanej ustawy, którą to propozycję odrzuciła. Dalej podano, iż odmowa przyjęcia propozycji stanowiła podstawę do zwolnienia ze służby.

Pismem z dnia [...] r. strona nie zgadzając się z przedmiotowym rozstrzygnięciem złożyła wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy. W uzasadnieniu podniosła, iż w piśmie z dnia [...] r. przedstawiła argumentację uzasadniającą zasadność pozostawienia jej w dotychczasowym miejscu pełnienia służby i przyczyny odmowy. Wskazała na konieczność sprawowania opieki nad dziećmi oraz nad rodzicami, tymczasem do argumentów tych organ w ogóle się nie odniósł. Strona wskazała też, na naruszenie przez organ I instancji przepisów prawa w szczególności art. 32 ustawy o utworzeniu Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych (...) poprzez błędne przyjęcie, iż stanowi on podstawę do dokonania przeniesienia funkcjonariusza służby celnej pomiędzy Izbami Celnymi różnych województw, co ostatecznie skutkuje zwolnieniem jej ze służby. Wskazała też, iż decyzja ta narusza zasady współżycia społecznego nie tylko przez mechaniczne podejście do przedstawionej argumentacji ale przede wszystkim z powodu zastosowania wobec funkcjonariuszy karygodnych i niehumanitarnych zasad ewentualnej zmiany miejsca pełnienia służby, niezgodnych z treścią ustalonych odgórnie kryteriów alokacji kadr oraz Protokołem Uzgodnień w sprawie Kryteriów i Trybu Alokacji Kadr w Służbie Celnej, zawartym pomiędzy pełnomocnikiem Ministra Finansów ds. Alokacji, a Federacją Związków Zawodowych Służby Celnej z dnia [...] r., który to pismem z dnia [...] r. Dyrektor Izby Celnej w K. uznał za wiążący.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00