Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 28 czerwca 2007 r., sygn. I SA/Wr 196/07

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Ludmiła Jajkiewicz Sędziowie: Sędzia WSA Marta Semiczek Asesor WSA Dagmara Dominik (sprawozdawca) Protokolant: Szymon Krzyszczuk po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 28 czerwca 2007 r. przy udziale - sprawy ze skargi T. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie odmowy zastosowania zwolnienia w podatku rolnym: I) uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Burmistrza Miasta i Gminy J.-L. z dnia [...] (Nr [...]); II) zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W. na rzecz strony skarżącej kwotę 500 (słownie: pięćset) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

 

UZASADNIENIE

Przedmiotem zaskarżenia jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W. z dnia [...] Nr [...] utrzymująca w mocy decyzję Burmistrza Miasta i Gminy J.-L. z dnia [...] (Nr [...]) odmawiającą zastosowania zwolnienia w podatku rolnym.

Z uzasadnienia zaskarżonej decyzji wynika, że T. K. na mocy postanowienia Sądu Rejonowego w O. z dnia 22 sierpnia 2005 r. (sygn. akt I Co 520/02) nabył nieruchomość gruntową o powierzchni [...]. W dniu [...] rolnik złożył wniosek o zwolnienie z podatku rolnego od przedmiotowych gruntów jako nabytych na powiększenie gospodarstwa rolnego.

Decyzją z dnia [...] Nr [...] Burmistrz Miasta i Gminy L. odmówił zwolnienia w podatku rolnym. W decyzji wskazano, że na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (tekst jedn. Dz. U. z 1993 r. Nr 94, poz. 431 ze zm.) zwolnione od podatku są grunty przeznaczone na utworzenie nowego gospodarstwa rolnego lub powiększenie już istniejącego do powierzchni nie przekraczającej 100 ha, będące przedmiotem prawa własności lub prawa użytkowania wieczystego, nabyte w drodze umowy sprzedaży. Przez umowę sprzedaży, sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. Licytacja jest uregulowana w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego i prowadzona jest w ramach komorniczej egzekucji z nieruchomości. Ma ona charakter przymusowy. Przysądzenie własności nieruchomości następuje zgodnie z art. 998 kpc po uprawomocnieniu się przybicia i wykonaniu przez nabywcę warunków licytacyjnych i wpłaceniu całej ceny na rzecz Skarbu Państwa. W tej sytuacji przeniesienie własności wiąże się z jej przysądzeniem przez sąd, a zatem nie jest to nabycie w drodze umowy sprzedaży. Z materiału dowodowego znajdującego się w aktach sprawy ustalono, że T. K. i jego małżonka B. K. stali się właścicielami nieruchomości ziemskiej o łącznej powierzchni [...] położonej w obrębie geodezyjnym N. D. na mocy postanowienia Sądu Rejonowego w O. z dnia 22 sierpnia 2005 r. uprawomocnionego w dniu 7 czerwca 2006 r., który to dokonał przybicia własności nieruchomości na rzecz wyżej wymienionych. A zatem nie spełnione zostały wymogi art. 12 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku rolnym, gdyż przeniesienie własności nastąpiło przez przysądzenie przez sąd, a nie w drodze umowy sprzedaży. Wobec braku umowy sprzedaży zwolnienie nie przysługuje.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00