Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 13 czerwca 2007 r., sygn. VI SA/Wa 651/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Zbigniew Rudnicki Sędziowie Sędzia WSA Maria Jagielska Asesor WSA Małgorzata Grzelak (spr.) Protokolant Karolina Pilecka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 czerwca 2007 r. sprawy ze skargi R. K. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] stycznia 2007 r. nr [...] w przedmiocie sprzeciwu w kwestii wpisu na listę radców prawnych 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu; 3. zasądza od Ministra Sprawiedliwości na rzecz skarżącego R. K. kwotę 457 (czterysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] stycznia 2007 r. Nr [...] Minister Sprawiedliwości sprzeciwił się wpisowi pana R. K. na listę radców prawnych Izby [...], dokonanego uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w K. z dnia [...] listopada 2006 r. Nr [...].

Jako podstawę prawną rozstrzygnięcia wskazano art. 311 ust. 2 w zw. z art. 24 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (Dz. U. z 2002 r., Nr 123, poz. 1059 ze zm., dalej powoływana także jako: u.r.p.) Natomiast jako podstawę faktyczną - okoliczność, iż pan R. K. nie daje rękojmi należytego wykonywania zawodu radcy prawnego.

W uzasadnieniu decyzji Minister Sprawiedliwości stwierdził, że w okresie od [...] maja 2003 r. do [...] sierpnia 2005 r. skarżący był zatrudniony w Prokuraturze Rejonowej K. [...] na stanowisku asesora. W dniu [...] kwietnia 2005 r. Minister Sprawiedliwości- prokurator Generalny na podstawie art. 98 w zw z art. 14 ust. 1 pkt 2 i art. 100 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1985 r. o prokuraturze, wobec braku przymiotu nieskazitelnego charakteru - zwolnił pana R. K. ze stanowiska asesora z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. Podstawą podjęcia ww. decyzji było otrzymanie od organów Policji negatywnych danych dotyczących skarżącego. Powyższa informacja została uzyskana w związku z ubieganiem się przez pana R. K. o stanowisko prokuratora. Minister podnosi, że z ustaleń dokonanych przez organy policji wynika, iż w dniu [...] listopada 2004 r. R. K. został zatrzymany przez Policję i następnie przetransportowany do Izby Wytrzeźwień w związku z awanturą, jaką wywołał na klatce schodowej bloku położonego w K. przy ul. [...] 68. W ocenie Ministra Sprawiedliwości opisane zachowania dyskwalifikują kandydata na radcę prawnego w sferze etyczno-moralnej. Podważają jego wiarygodność oraz nieskazitelny charakter. Wszczęcie awantury pod wpływem alkoholu, wymagające interwencji Policji i przetransportowanie pana R. K. do Izby Wytrzeźwień, świadczy o braku odpowiedzialności i poszanowania przez wymienionego zarówno przepisów obowiązującego prawa, jak również zasad współżycia społecznego. Zdaniem organu, R. K. swoim dotychczasowym postępowaniem nie daje rękojmi należytego wykonywania zawodu radcy prawnego a wykazany brak nieskazitelnego charakteru świadczy, iż kandydat nie posiada przymiotu niezbędnego do wykonywania zawodu radcy prawnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00