Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 11 czerwca 2007 r., sygn. III SA/Wa 552/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jerzy Płusa, Sędziowie Asesor WSA Alojzy Skrodzki, Asesor WSA Aneta Trochim-Tuchorska (spr.), Protokolant Monika Kawa-Ogorzałek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 czerwca 2007 r. sprawy ze skargi M. G. i A. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] grudnia 2006 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia wysokości zobowiązania z tytułu podatku od nieruchomości za rok 2004 oddala skargę

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] grudnia 2006 r., nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W., działając na podstawie art. 233 § 1 pkt 1, art. 220 § 2 w związku z art. 13 § 1 pkt 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 1 i art. 2 ustawy z dnia 12 października 1994 r. o samorządowych kolegiach odwoławczych (Dz. U. z 2001 r. Nr 79, poz. 856), po rozpatrzeniu odwołania A. i M. G. - Skarżących w niniejszej sprawie, utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta W. z dnia [...] stycznia 2005 r., nr [...]ustalającą wysokość zobowiązania z tytułu podatku od nieruchomości za rok 2004 w kwocie 49,40 zł.

Decyzja została oparta na następująco ustalonym stanie faktycznym i prawnym sprawy:

Prezydent m. W. decyzją z dnia [...] stycznia 2005 r. ustalił Skarżącym wysokość zobowiązania w podatku od nieruchomości za rok 2004 w kwocie 49,40 zł.

W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że podstawą prawną do ustalenia podatku od nieruchomości położonej w W. przy ul. [...] jest ustawa z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2002 r. Nr 9, poz. 84 ze zm.). Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 i 3 tej ustawy podatnikami podatku od nieruchomości są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, będące właścicielami nieruchomości oraz użytkownikami wieczystymi gruntów. Podstawę opodatkowania stanowi dla gruntów - powierzchnia, a dla budynków i ich części - powierzchnia użytkowa (art. 4 ust. 1 powołanej ustawy). Jeżeli wyodrębniono własność lokali, obowiązek podatkowy w zakresie podatku od nieruchomości od gruntu oraz części budynku stanowiących współwłasność ciąży na właścicielach lokali w zakresie odpowiadającym częściom ułamkowym wynikającym ze stosunku powierzchni użytkowej lokalu do powierzchni użytkowej całego budynku (art. 3 ust. 5 tej ustawy). Na podstawie umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego i przeniesienia własności, zawartej w dniu 22 stycznia 2004 r. w formie aktu notarialnego (Repertorium[...]), jako podstawę wymiaru podatku przyjęto powierzchnię 10,24 m2 gruntu i łączną powierzchnię użytkową 101,60 m2 pomieszczeń o wysokości powyżej 2,20 m, na którą składają się: lokal mieszkalny - 81,9 m2, ogród zimowy - 6,3 m2 i loggia - 13,4 m2. Zgodnie z art. 1a ust. 1 pkt 5 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych powierzchnia użytkowa budynku lub jego części, jest to powierzchnia mierzona po wewnętrznej długości ścian na wszystkich kondygnacjach, a wyłączeniu z powierzchni użytkowej budynku lub jego części podlegają jedynie klatki schodowe oraz szyby dźwigowe. Wyłączenie nie dotyczy więc loggi i ogrodu zimowego, który jest wydzieloną częścią loggi, co dokumentuje rzut poziomy kondygnacji budynku i mieszkania nr[...]. Organ podkreślił, iż loggia i ogród zimowy stanowią część składową lokalu mieszkalnego i służą wyłącznie do użytku właścicieli lokalu mieszkalnego. Organ powołał się także na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 6 stycznia 1993 r. o sygn. akt III SA 602/92, w którym wskazano, że "pojęcie wewnętrznej długości ścian ma tylko takie znaczenie, iż wyłącza z powierzchni użytkowej grubość ścian, która podlegałaby wliczeniu, gdyby pomiary dokonywano po zewnętrznej stronie ściany. W żadnym przypadku przepis ten nie oznacza, że zastąpienie ściany słupami wyłącza opodatkowanie powierzchni między nimi.".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00