Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 28 czerwca 2007 r., sygn. IV SA/Po 842/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Ewa Makosz- Frymus Sędziowie: WSA Bożena Popowska WSA Ewa Kręcichwost- Durchowska (spr.) Protokolant: Sekr. sąd. Małgorzata Błoszyk po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 28 czerwca 2007 r. sprawy ze skargi T. F.T. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] sierpnia 2006 r. nr [...] w przedmiocie pozbawienia uprawnień kombatanckich, oddala skargę /-/ E. Kręcichwost- Durchowska /-/ E. Makosz- Frymus /-/ B. Popowska

Uzasadnienie

IV SA/Po 842/06

U Z A S A D N I E N I E

Decyzją z dnia [...] września 2000 r. Nr [...] Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych na podstawie art. 25 ust. 2 pkt 2 ustawy z 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (tekst jedn. Dz. U. z 1997 r. Nr 142, poz. 950 ze zm. ), pozbawił T.T. uprawnień kombatanckich przyznanych przez Zarząd Wojewódzki ZBoWiD w P. orzeczeniem z dnia [...] marca 1981 r. z tytułu utrwalania władzy ludowej w czasie pełnienia służby w Milicji Obywatelskiej od [...] lutego do [...] kwietnia 1945 r.

We wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy T.T. poza kwestionowaniem zasadności decyzji, podawał, że w sierpniu 1940 r. został osadzony w obozie przejściowym na terenie Targów Poznańskich, a następnie umieszczony w obozie w Dortmundzie, skąd skierowano go na roboty przymusowe.

Decyzją z dnia [...] marca 2001 r. Nr [...] Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów, po ponownym rozpatrzeniu sprawy, utrzymał w mocy swoją poprzednią decyzję, podnosząc, że okoliczności przedstawione we wniosku nie mają wpływu na wynik sprawy, zaś praca przymusowa na rzecz III Rzeszy nie jest działalnością kombatancką.

T.T. zaskarżył powyższą decyzję do sądu administracyjnego, wnosząc o jej uchylenie. Zarzucił, że rozpoznając sprawę ponownie organ orzekający pominął okoliczność, że przed skierowaniem do pracy przymusowej skarżący był osadzony w obozie w Poznaniu i Dortmundzie. Skarżący podniósł także, że z naruszeniem § 7 i 10 pkt 1 i 2 a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 września 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach dotyczących pozbawienia i przywrócenia uprawnień kombatanckich oraz zasad przeprowadzania weryfikacji tych uprawnień (Dz. U. Nr 116 poz. 745) nie został zapoznany z dowodami zebranymi w toku postępowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00