Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 13 czerwca 2007 r., sygn. I SA/Kr 1329/06

 

|Sygn. akt I SA/Kr 1329/06 | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 13 czerwca 2007r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia WSA Stanisław Grzeszek, Sędziowie NSA Józef Gach (spr), Asesor WSA Jarosław Wiśniewski, Protokolant Aneta Kubacka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 czerwca 2007r., sprawy ze skargi R. S., na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej, z dnia 14 czerwca 2006 r. nr [...], w przedmiocie interpretacji przepisów co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego., I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzające ją postanowienie II. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz strony skarżącej koszty postępowania w kwocie [...] zł ([...] złotych)

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia [...].05.2006 r., nr [...], Naczelnik Urzędu Skarbowego Targu uznał przedstawione we wniosku R. S. z dnia [...].03.2006 r. stanowisko w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych za nieprawidłowe.

Wnioskiem tym skarżący zwrócił się o dokonanie pisemnej interpretacji czy otrzymane przez niego na podstawie zawartej w dniu [...].09.2005 r. przed Sądem Rejonowym ugody odszkodowanie od byłego pracodawcy tj. Zespołu Szkół Budowlanych za niezgodne z prawem wypowiedzenie umowy o pracę korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Skarżący podał, że zakład pracy pobrał od kwoty odszkodowania zaliczkę na podatek dochodowy w wysokości 19%. Wskazał on, że wysokość i zasady ustalania w/w odszkodowania wynikają wprost z przepisów odrębnej ustawy tj. Kodeksu pracy, wobec czego jego zdaniem odszkodowanie korzystać powinno ze zwolnienia z opodatkowania.

Organ I instancji uznał jednak, w oparciu o przepis art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. g ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz.U. z 2000 r., nr 14, poz. 176 ze zm., dalej zwanej u.p.d.o.f.), że okolicznością powodującą utratę prawa do zwolnienia tego rodzaju odszkodowania od opodatkowania podatkiem dochodowym jest sytuacja gdy wynika ono z zawartych umów lub ugód. Powyższe oznacza, że zawarcie przez podatnika ugody sądowej, na mocy której przyznano mu odszkodowanie za niezgodne z prawem rozwiązanie stosunku pracy ma ten skutek, że uzyskany przychód podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym na zasadach określonych dla przychodów ze stosunku pracy. Zatem były pracodawca, dokonując wypłaty kwoty odszkodowania, zobowiązany był do obliczenia i pobrania zaliczki na podatek dochodowy. Na podatniku ciąży obowiązek rozliczenia przychodu w zeznaniu rocznym za dany rok podatkowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00