Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 1 czerwca 2007 r., sygn. I SA/Gl 6/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Ewa Madej, Sędzia NSA Eugeniusz Christ, Sędzia WSA Teresa Randak (spr.), Protokolant Anna Florek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 1 czerwca 2007 r. sprawy ze skargi A. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych - interpretacja. oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] r. nr [...] Dyrektor Izby Skarbowej w K. odmówił - po rozpatrzeniu zażalenia A. S. - zmiany postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego w B. z dnia [...] r. nr [...] stanowiącego interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów diet z tytułu podróży służbowych poza granicami kraju oraz zastosowania przepisów art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. Nr 14, poz. 176 z 2000 r. z późn. zm. ) w dalszej części uzasadnienia określanej skrótem "updof".

W uzasadnieniu decyzji, w pierwszej kolejności wskazano, że podatnik we wniosku z dnia [...] 2006 r. stwierdził, iż w związku z charakterem prowadzonej działalności gospodarczej ( projektowanie budowlane, urbanistyczne i technologiczne ) często odbywa podróże służbowe, w tym także zagraniczne. W ocenie podatnika, taki charakter działalności gospodarczej upoważnia go do naliczania diet, zgodnie z odrębnymi przepisami, które to diety winny stanowić koszt uzyskania przychodu na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 52 updof., co wyklucza zastosowanie w jego sytuacji przepisu art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy. W odniesieniu do pierwszego ze stanowisk podatnik powołał się na orzeczenie Izby Skarbowej w G..

Dyrektor Izby Skarbowej, odwołując się do regulacji zawartej w treści art. 22 ust. 1 updof, wskazał, że kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Z kolei art. 23 ust. 1 pkt 52 ustawy stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości diet z tytułu podróży służbowych osób prowadzących działalność gospodarczą i osób z nimi współpracujących, w części przekraczającej wysokość diet przysługującym pracownikom, określoną w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra. Kontynuując Dyrektor Izby Skarbowej podniósł, iż przepisy prawa podatkowego nie zawierają definicji podróży służbowej, a zatem dla wyjaśnienia jej znaczenia konieczne jest sięgnięcie do przepisów ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy ( Dz. U. Nr 21, poz. 94 z 1998 r. z późn. zm. ), a konkretnie do treści art. 77.5 § 1 zgodnie z którym, za podróż służbową należy uznać wykonywanie przez pracownika, na polecenie pracodawcy zadania

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00