Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 19 czerwca 2007 r., sygn. I SA/Gd 541/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Bogusław Szumacher, Sędziowie Sędzia NSA Sławomir Kozik, Sędzia NSA Alicja Stępień (spr.), Protokolant Sekretarz Sądowy Monika Szymańska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 19 czerwca 2007 r. sprawy ze skargi P. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia 3 sierpnia 2006 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień 2003 r. 1. uchyla zaskarżoną decyzję w części dotyczącej orzeczenia o dodatkowym zobowiązaniu podatkowym; 2. w pozostałej części skargę oddala; 3. określa, że zaskarżona decyzja w zakresie określonym w punkcie 1 nie może być wykonana; 4. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz skarżącego kwotę 322 zł (trzysta dwadzieścia dwa złote) tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
I SA/Gd 541/07
U z a s a d n i e n i e
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] r. Dyrektor Izby Skarbowej, po rozpatrzeniu odwołań P. S. , utrzymał w mocy decyzje Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia [...] r.
Podstawą rozstrzygnięcia Dyrektora Izby Skarbowej był następujący stan faktyczny.
Naczelnik Urzędu Skarbowego decyzjami
nr[...] do [...] z dnia [...] r. określił
P. S. zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za miesiące luty - sierpień 2003 r. oraz ustalił dodatkowe zobowiązanie podatkowe za te miesiące.
W uzasadnieniu decyzji organ pierwszej instancji stwierdził, że podatnik zawyżył kwoty podatku naliczonego do odliczenia poprzez uwzględnienie w rozliczeniu podatku naliczonego wynikającego z faktur wystawionych przez "A"
, z tytułu zakupu oleju napędowego, co do których to faktur stwierdzono, że zostały wystawione przez podmiot nieuprawniony.
Organ pierwszej instancji wskazał na pismo Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia [...] roku, z którego wynika, że "A" w okresie od dnia 22 lipca 2002 r. do dnia 30 grudnia 2004 r. było zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Jako przedmiot działalności w dokumentach rejestracyjnych firmy wskazano handel olejem napędowym, opałowym i benzyną. W aktach rejestracyjnych brak jest koncesji na obrót paliwami oraz informacji o prowadzonym rachunku bankowym. Z udostępnionej dokumentacji nie wynika także, aby firma "A" posiadała własne samochody przystosowane do przewozu paliwa oraz zbiorniki do jego magazynowania.