Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 16 maja 2007 r., sygn. VI SA/Wa 293/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Zbigniew Rudnicki Sędziowie Sędzia WSA Andrzej Czarnecki (spr.) Sędzia WSA Izabela Głowacka - Klimas Protokolant Anna Błaszczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 maja 2007 r. sprawy ze skargi K. W. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] października 2006 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia wyniku egzaminu konkursowego na aplikację radcowską 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. stwierdza, że uchylona decyzja nie podlega wykonaniu; 3. zasądza od Ministra Sprawiedliwości na rzecz skarżącej K. W. kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Uchwałą nr [...] z dnia [...] lipca 2006 r. Komisja Egzaminacyjna do spraw aplikacji radcowskiej w obszarze właściwości Okręgowej Izby Radców Prawnych w O. stwierdziła, że K. W. podczas egzaminu uzyskała łącznie 188 punktów oraz że uzyskała negatywny wynik z tego egzaminu.

W odwołaniu od tej uchwały, K. W. domagała się uznania, że udzieliła poprawnych odpowiedzi na pytania o nr 38, 39, 58, 74, 76, 155, 173 i tym samym uzyskała pozytywny wynik z egzaminu.

W uzasadnieniu podniosła następujące argumenty.

W przypadku pytania nr 38:

"Jan K. dopuścił się umyślnego paserstwa rzeczy pochodzącej z kradzieży z włamaniem. Jego czyn stanowi:

A. w zależności od wartości przedmiotu paserstwa - przestępstwo albo wykroczenie,

B. wykroczenie,

C. występek."

odwołująca wskazała jako poprawną odpowiedź "A", powołując się przy tym na brzmienie art. 122 § 1 Kodeksu wykroczeń i art. 291 § 1 Kodeksu karnego oraz na wyrażone w piśmiennictwie i doktrynie poglądy, znajdujące odzwierciedlenie również w powołanym przez nią orzecznictwie Sądu Najwyższego.

W przypadku pytania nr 58:

"Prokury może udzielić:

A. spółdzielnia mieszkaniowa,

B. Jan. K. - przedsiębiorca jednoosobowy,

C. spółka kapitałowa w likwidacji."

odwołująca uznała za prawidłową odpowiedzi "A" i "B", przytaczając na potwierdzenie odpowiednie poglądy głoszone w literaturze podmiotu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00