Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 8 maja 2007 r., sygn. VI SA/Wa 393/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Czarnecki (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Olga Żurawska-Matusiak Asesor WSA Danuta Szydłowska Protokolant Anna Mruk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 maja 2007 r. sprawy ze skargi L. Sp. z o.o. z siedziba w O. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] grudnia 2006 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia .[...] sierpnia 2006 r., nr [...],[...] Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego nałożył na "L." spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w miejscowości O., karę pieniężną w wysokości 3.250 zł za:

- nieprawidłowe działanie urządzenia rejestrującego - oznaczenie czasowe na wykresówce niezgodne z urzędowym czasem kraju rejestracji pojazdu

- wykonywanie przewozu drogowego w okresie obowiązywania zakazów lub ograniczeń ruchu określonej kategorii pojazdów,

- przekroczenie maksymalnego czasu prowadzenia pojazdu bez przerwy przy wykonywaniu przewozu drogowego

- skrócenie dziennego czasu odpoczynku przy wykonywaniu przewozu drogowego,

- przekroczenie maksymalnego dziennego okresu prowadzenia pojazdu przy wykonywaniu przewozu drogowego.

Od decyzji tej odwołała się "L." sp. z o.o., zarzucając naruszenie prawa materialnego, tj. ustawy o transporcie drogowym, czasie pracy kierowców, ustawy prawo o ruchu drogowym, rozporządzenia Wspólnoty Europejskiej nr 3820/85/EWG, umowy AETR oraz naruszenie prawa administracyjnego.

Domagała się uchylenia zaskarżonej decyzji i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania.

Co do nieprawidłowego działania urządzenia rejestrującego spółka podniosła, że zgodnie z treścią art. 92a ust. 1 pkt 3 znowelizowanej ustawy o transporcie drogowym, w przypadku gdy podczas kontroli drogowej zostaną stwierdzone naruszenia m. in. zasad dotyczących użytkowania analogowych urządzeń rejestrujących samoczynnie prędkość jazdy, czas jazdy i czas postoju, obowiązkowe przerwy i czas odpoczynku, określone w rozporządzeniu Rady (EWG) nr 3821/85 z dnia 20 grudnia 1985 r. w sprawie urządzeń rejestrujących stosowanych w transporcie drogowym (Dz. Urz. WE L 370 z 31.12.1985 .), kierowca pojazdu samochodowego realizujący przewóz drogowy podlega karze grzywny. Ustawodawca nałożył zatem na organy kontroli obowiązek nakładania w określonych przypadkach kar grzywny na kierowcę pojazdu samochodowego realizującego przewóz drogowy. Kontrolujący na miejscu kontroli, z urzędu powinni byli zastosować cytowany przepis i ukarać kierowcę karą grzywny, nie wszczynając postępowania administracyjnego wobec przedsiębiorcy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00