Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 9 maja 2007 r., sygn. I SA/Wa 2072/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Emilia Lewandowska Sędziowie WSA Maria Tarnowska asesor WSA Iwona Kosińska (spr.) Protokolant Monika Chorzewska - Korczak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 maja 2007 r. sprawy ze skargi Gminy Miasta L. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] września 2006 r. nr [...] w przedmiocie odszkodowania za grunt zajęty pod drogę oddala skargę.

Uzasadnienie

Wojewoda [...] decyzją z dnia [...] września 2006 r. nr [...], po rozpatrzeniu odwołania Prezydenta Miasta L. reprezentującego Gminę L., utrzymał w mocy decyzję Starosty L. z dnia [...] grudnia 2005 r. nr [...] ustalającą odszkodowanie za grunt położony w L., oznaczony jako działka ewidencyjna nr [...] o powierzchni [...] m2 oraz jako działka ewidencyjna nr [...] o powierzchni [...] m2 z obrębu [...] zajętych pod drogę publiczną (gminną) - ul. [...] i ul. [...].

Z uzasadnienia zaskarżonej decyzji wynika, że Wojewoda [...] decyzjami z dnia [...] października 2004 r. nr [...] i nr [...]. stwierdził nabycie z mocy prawa przez Gminę Miasto L. z dniem 1 stycznia 1999 r. prawa własności przedmiotowych działek zajętych pod publiczną drogę gminną. Następnie Starosta L. decyzją z dnia [...] grudnia 2005 r. ustalił odszkodowanie za te nieruchomości, do wypłaty którego zobowiązał Gminę Miasto L.

Nie zgadzając się z rozstrzygnięciem Starosty L. Prezydent Miasta L. złożył odwołanie, wnosząc o uchylenie decyzji ze względu na fakt, iż drogi, pod które zostały zajęte przedmiotowe działki, w dniu 31 grudnia 1998 r. stanowiły drogi lokalne miejskie oraz z uwagi na popełnione przez organ I instancji uchybienia proceduralne. Po jego rozpatrzeniu Wojewoda [...] stwierdził, że nie może ono zostać uwzględnione. W uzasadnieniu swojego stanowiska organ odwoławczy stwierdził, że podniesiony w odwołaniu zarzut o braku podstaw do zobowiązania Gminy Miasta L. do zapłaty odszkodowania za działki, które w dniu 31 grudnia 1998 r. były ulicami lokalnymi miejskimi, a nie drogami gminnymi nie jest trafny. Organ odwoławczy przywołał wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 20 września 2002 r. sygn. akt II SA/Łd 2226/01, publ. ONSA 2004/1/17, zgodnie z którym art. 73 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. nakłada na wszystkie gminy władające nieruchomościami niestanowiącymi ich własności, zajętymi pod gminne drogi publiczne w dniu 31 grudnia 1998 r., w tym drogi lokalne miejskie, obowiązek wypłaty odszkodowania. W wyroku tym podniesiono również, iż wskazanie w art. 73 ust. 2 pkt 1 przywołanej ustawy, że gmina wypłaca odszkodowanie w odniesieniu do dróg będących w dniu 31 grudnia 1998 r. drogami gminnymi, należy rozumieć jako wskazanie obowiązku odnoszonego do zbiorczej kategorii dróg gminnych: gminnych i lokalnych miejskich. Drogi lokalne miejskie, które w dniu 31 grudnia 1998 r. były we władaniu gmin (będących jednolitą kategorią ustrojową), stanowiły w istocie podgrupę dróg gminnych, wyróżnioną jedynie ze względu na zaszłości historyczne. Stanowisko takie podzielił również organ odwoławczy i dlatego uznał, że zobowiązanie Gminy Miasta L. do wypłaty odszkodowania za zajęcie przedmiotowych nieruchomości pod drogi publiczne nie powinno budzić żadnych wątpliwości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00