Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 7 maja 2007 r., sygn. VI SA/Wa 117/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Wieczorek (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Ewa Marcinkowska Sędzia WSA Dorota Wdowiak Protokolant Anna Mruk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 kwietnia 2007 r. sprawy ze skargi I. M. i W. B. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] października 2006 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia prawa z rejestracji wzoru przemysłowego oddala skargę

Uzasadnienie

Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej decyzją z dnia [...] października 2006 r. po rozpoznaniu na rozprawie w dniu [...] września 2006 r. sprawy o unieważnienie prawa z rejestracji wzoru przemysłowego nr Rp 7684 pt.: "Świeca ozdobna" udzielonego na rzecz W. B. i I. M. na skutek sprzeciwu uznanego za bezzasadny, wniesionego przez A. M. działając na podstawie art. 117 ust. 1 w zw. z art. 89, art. 102 ust. 1, art. 104 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r. nr 119, poz. 1117 ze zm.) oraz art. 98 k.p.c. w zw. z art. 256 ust. 2 p.w.p. - unieważnił w całości prawo z rejestracji wzoru przemysłowego nr Rp 7684 pt.: "Świeca ozdobna".

Rozstrzygnięcie to zapadło na podstawie następującego stanu faktycznego i prawnego:

Pismem z dnia [...] sierpnia 2005 r. A. M. wniósł sprzeciw od prawomocnej decyzji Urzędu Patentowego RP z dnia [...] grudnia 2004 r. o udzieleniu prawa z rejestracji na wzór przemysłowy pt.: "Świeca ozdobna" nr Rp 7684 (powoływany dalej jako sporny wzór) udzielony na rzecz W. B. i I. M. W ocenie wnioskodawcy sporny wzór w dacie zgłoszenia do rejestracji nie spełniał przesłanek, o których mowa w art. 102 ust. 1, art. 103 i 104 p.w.p., nie był nowy ani nie posiadał indywidualnego charakteru w świetle wcześniejszych publikacji.

Zdaniem wnioskodawcy wspólną cechą świec według spornego wzoru i świec przeciwstawionych jest ich bardzo charakterystyczny kształt ściętego ukośnie, niepełnego cylindra, powstałego w wyniku zwinięcia płaskiego arkusza, oraz takie rozmieszczenie większej liczby w zasadzie pionowych knotów na powierzchni arkusza, że ich górne końce są rozmieszczone w regularnych odstępach wzdłuż górnej, ukośnej krawędzi cylindra. Jest to rozwiązanie na tyle oryginalne, że drugorzędne cechy zewnętrzne, takie jak kolorystyka, czy też różnego kształtu wycięcia w bocznej ściance cylindra nie mają wpływu na ogólne wrażenie wywoływane na użytkowniku, przy czym podobieństwo świec jest wyraźne nawet dla użytkownika niezorientowanego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00