Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 18 maja 2007 r., sygn. III SA/Wa 324/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jerzy Płusa (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Grażyna Nasierowska, Asesor WSA Maciej Kurasz, Protokolant Monika Kawa-Ogorzałek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 maja 2007 r. sprawy ze skargi Przedsiębiorstwa [...] "A." sp. z o.o. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] listopada 2006 r. nr [...] w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. 1) uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzające ją postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w S. z dnia [...] września 2006 r. nr [...], 2) stwierdza, że uchylona decyzja oraz postanowienie nie mogą być wykonane w całości, 3) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w W. na rzecz strony skarżącej kwotę 440 zł (słownie: czterysta czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 25 lipca 2006 r. Przedsiębiorstwo [...] "A." sp. z o.o. w W. - Skarżąca w rozpatrywanej sprawie, zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w S. o udzielenie w trybie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm.) pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w następującym stanie faktycznym.

Skarżąca będąc czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług nabyła zbiorniki aluminiowe, zakup których dokumentowały faktury VAT. Wynikający z nich podatek naliczony pomniejszył podatek należny, co znalazło odzwierciedlenie w złożonych przez Skarżącą deklaracjach VAT-7 za luty, marzec i kwiecień 2006 r. Zakupione zbiorniki zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych i są użytkowane dla celów prowadzonej działalności gospodarczej. W maju 2006 r. sprzedawca zbiorników wystawił faktury korygujące argumentując, iż w dacie wystawienia pierwotnych faktur nie był czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, a zatem nie miał prawa do wystawiania faktur VAT. Z chwilą złożenia zgłoszenia VAT-R sprzedawca wystawił faktury korygujące oraz faktury VAT dokumentujące sprzedaż zbiorników aluminiowych, wskazując jako datę ich sprzedaży datę rzeczywistej transakcji. Na podstawie faktur korygujących Skarżąca sporządziła korekty deklaracji VAT-7 za luty, marzec i kwiecień 2006 r. uznając, iż nie przysługiwało jej prawo do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony zawarty w fakturach wystawionych przez sprzedawcę przed uzyskaniem przez niego statusu czynnego podatnika VAT. Różnicę wynikającą z deklaracji korygujących Skarżąca wpłaciła na rachunek urzędu skarbowego wraz z odsetkami. Jednocześnie na podstawie nowych faktur wystawionych przez sprzedawcę już po zarejestrowaniu, Skarżąca - w miesiącu ich otrzymania - pomniejszyła podatek należny o podatek naliczony z nich wynikający. Skarżąca wyraziła przy tym pogląd, że opisany wyżej sposób postępowania jest prawidłowy, co jej zdaniem wynika z przepisów art. 96 i art. 106 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.), powoływanej dalej jako "ustawa o VAT". Zwróciła mianowicie uwagę, że w dacie wystawienia faktur sprzedawca był już czynnym podatnikiem VAT, a wystawione przez niego faktury dokumentowały czynność faktycznie dokonaną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00