Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 16 maja 2007 r., sygn. VI SA/Wa 328/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Zbigniew Rudnicki Sędziowie Sędzia WSA Andrzej Czarnecki (spr.) Sędzia WSA Izabela Głowacka - Klimas Protokolant Anna Błaszczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 maja 2007 r. sprawy ze skargi M. Ś. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] listopada 2006 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia wyniku egzaminu konkursowego na aplikację radcowską oddala skargę

Uzasadnienie

Komisja Egzaminacyjna nr [...] do spraw aplikacji radcowskiej przy Ministrze Sprawiedliwości na obszarze Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w W., uchwałą nr [...] z dnia [...] lipca 2006 r., ustaliła, że M. Ś. uzyskała z egzaminu konkursowego na aplikację radcowską 186 punktów, a tym samym otrzymała wynik negatywny.

W odwołaniu od tej uchwały, M. Ś. wniosła o uznanie, że na pytania o nr 10, 58, 60, 76, 155, 191, 198, 202 oraz 209 udzieliła właściwej odpowiedzi, oraz o zweryfikowanie pytań nr 36 - ze względu na brak prawidłowej odpowiedzi na to pytanie - i nr 249 - z uwagi na to, że wskazana przez nią odpowiedź była zgodna z postanowieniami Zasad Etyki Radcy Prawnego.

Przy pytaniu nr 10:

"Ekstradycja obywatela polskiego do innego państwa jest:

A. Zakazana.

B. Dopuszczalna na podstawie decyzji Prokuratora Krajowego

C. Dopuszczalna na podstawie orzeczenia sądu."

odwołująca się twierdziła, że na dzień egzaminu prawidłową odpowiedzią była "C", co wynika wprost z art. 607a-607zc Kodeksu postępowania karnego, regulujących Europejski Nakaz Aresztowania (ENA). Przyznała, że Konstytucja w art. 55 ust. 1 przewiduje zakaz ekstradycji obywatela polskiego, wskazała jednak na liczne kontrowersje wokół ENA, znajdujące potwierdzenie w wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 27 kwietnia 2005 r, w sprawie P 1/05, jak również na zastosowanie ENA w praktyce wobec obywatela polskiego. Odwołująca podkreśliła przy tym, że pytanie nie odwoływało się wyłącznie do Konstytucji ani w żaden inny sposób nie wskazywało dziedzin prawa, w jakich należało poszukiwać odpowiedzi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00