Wyrok WSA w Warszawie z dnia 25 maja 2007 r., sygn. I SA/Wa 161/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Monika Nowicka (spr.) Sędziowie : WSA Elżbieta Lenart WSA Maria Tarnowska Protokolant Marta Maciejkowicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 maja 2007 r. sprawy ze skargi K. K. i H. W. na decyzję Ministra Budownictwa z dnia [...] listopada 2006 r., nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji administracyjnej 1) uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Ministra Budownictwa z dnia [...] maja 2006 r., nr [...]; 2) stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] listopada 2006 r. nr [...] Minister Budownictwa utrzymał w mocy własną decyzję z dnia [...] maja 2006 r.
nr [...] o odmowie stwierdzenia nieważności decyzji Ministra Gospodarki Komunalnej nr [...] z dnia [...] grudnia 1960 r. i utrzymanego przez nią orzeczenia administracyjnego Prezydium Rady Narodowej w W. z dnia [...] listopada 1960 r., nr [...] odmawiającego dotychczasowym właścicielom przyznania prawa własności czasowej do gruntu nieruchomości [...] położonej przy ul. [...], oznaczonej nr hip. [...] działka nr [...].
Powyższe rozstrzygnięcie zostało oparte o następujące ustalenia faktyczne i oceny prawne:
Nieruchomość [...] położona przy ul. [...], o powierzchni
[...] m2 stanowiąca niezabudowany plac nr [...] z bloku nieruchomości oznaczonych nr hip. [...] i [...], będąca - zgodnie z zaświadczeniem Sądu Okręgowego w W. z dnia [...] października 1947 r. - współwłasnością R. i H. z S. małżonków S. w częściach równych, została objęta działaniem dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy (Dz. U. Nr 50, poz. 279).
W dniu [...] czerwca 1948 r. dotychczasowi właściciele nieruchomości złożyli do Zarządu Miejskiego w W. wniosek o przyznanie im prawa własności czasowej do wyżej opisanego gruntu.
Orzeczeniem administracyjnym z dnia [...] listopada 1960 r. nr [...] Prezydium Rady Narodowej w W. odmówiło R. i H. małżonkom S. przyznania powyższego prawa, bowiem - na podstawie planu zagospodarowania przestrzennego - teren objętej wnioskiem nieruchomości przeznaczony został pod budownictwo mieszkaniowe wielokondygnacyjne i budowę ulicy.