Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 24 maja 2007 r., sygn. IV SA/Wa 489/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Jarosław Stopczyński, Sędziowie sędzia WSA Małgorzata Miron, sędzia WSA Anna Szymańska (spr.), Protokolant Dorota Kozub, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 maja 2007 r. sprawy ze skargi M. M. na postanowienie Wojewody [...] z dnia [...] stycznia 2007 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zawieszenia postępowania o wymeldowanie z pobytu stałego - skargę oddala -

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem z dnia [...] stycznia 2007 r. Wojewoda [...] utrzymał w mocy postanowienie Prezydenta Miasta [...] z dnia [...] listopada 2006 r. odmawiające zawieszenia postępowania w przedmiocie wymeldowania M. M. wraz z synem M. z pobytu stałego z lokalu nr [...] przy ul. [...] w W.

W uzasadnieniu organ odwoławczy podniósł, iż z wniosku H. M. zostało wszczęte postępowanie administracyjne w przedmiocie wymeldowania M. M. wraz z synem z pobytu stałego z lokalu nr [...] przy ul. [...] w W. W dniu 23 października 2006 r. M. M. nadał pocztą wniosek o zawieszenie postępowania argumentując, że w Sądzie Rejonowym [...] toczy się postępowanie o przywrócenie naruszonego posiadania.

W ocenie organu odwoławczego w sprawie nie zachodzą podstawy do zawieszenia postępowania. Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych organ gminy wydaje na wniosek strony lub z urzędu decyzję w sprawie wymeldowania osoby, która opuściła miejsce pobytu stałego lub czasowego trwającego ponad 3 miesiące i nie dopełniła obowiązku wymeldowania się, a stosownie do art. 97 § 1 pkt 4 kpa organ administracji publicznej zawiesza postępowania gdy rozpatrzenie sprawy i wydanie decyzji zależy od uprzedniego rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego przez inny organ lub sąd. Organ centralny podniósł, ze w orzecznictwie sądów administracyjnych istnieje rozbieżne stanowisko czy powództwo posesoryjne jest zagadnieniem wstępnym obligującym organ do zawieszenia postępowania o wymeldowanie. Jednak zdaniem Wojewody nie każde rozstrzygnięcie sprawy przed sądem powszechnym o naruszenie posiadania lokalu jest zagadnieniem wstępnym w sprawie o wymeldowanie. Organ odwoławczy przytoczył orzeczenia sądów administracyjnych i uznał, że generalnie wytoczenie powództwa nie daje podstaw do zawieszenia postępowania, a każda sprawa powinna być rozpatrywana indywidualnie, ponadto do organów administracji należy ustalenie przesłanek czy strona utraciła dotychczasowe miejsce pobytu stałego. Z ustaleń organu I instancji wynika zdaniem Wojewody, że M. M. wraz z synem M. dobrowolnie i trwale opuścił przedmiotowy lokal w 1998 r. Obecnie wraz z żoną i dziećmi mieszka w R. przy ul. [...]. Wojewoda podniósł ponadto, że osoba usunięta z lokalu wbrew swojej woli i bezprawnie do niego nie dopuszczona powinna skorzystać we właściwym czasie z przysługujących jej środków prawnych umożliwiających powrót do lokalu, a zgodnie z art. 344 § 1 kc roszczenie o przywrócenie naruszonego posiadania wygasa, jeżeli nie będzie dochodzone w ciągu roku od chwili naruszenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00