Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 9 maja 2007 r., sygn. I SA/Sz 598/06
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Kazimiera Sobocińska Sędziowie Sędzia WSA Marzena Kowalewska (spr.) Sędzia WSA Kazimierz Maczewski Protokolant st.sekr. Gabriela Porzezińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 maja 2007 r. sprawy ze skargi M. G. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego 1. u c h y l a zaskarżoną decyzję, 2. z a s ą d z a od Dyrektora Izby Celnej na rzecz skarżącego M. G. kwotę [...] zł tytułem zwrotu kosztów postępowania, 3. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu. .
Uzasadnienie
Uzasadnienie:
Decyzją z dnia [...] roku nr [...] Dyrektora Izby Celnej uchylił decyzję Dyrektora Urzędu Celnego nr [...] z dnia [...] roku w stosunku do K. P. i w tym zakresie umorzył postępowanie, w pozostałej części utrzymał w mocy decyzję określającą Z. S., M. G., A. G. kwotę długu celnego na dzień [...] roku w związku z nielegalnym wprowadzeniem na polski obszar celny samochodu marki [...].
Naczelnik Urzędu Celnego uzasadniając swoje rozstrzygnięcie, wskazał, iż K. P., przy udziale Z. S. dopuszczając do ruchu na terytorium Polski wyżej wymieniony samochód, zalegalizowała jego nielegalne wprowadzenie. Dokumenty potrzebne do zarejestrowania pojazdu wypełniał Z. S. Natomiast uznając M. G. za dłużnika, organ wyjaśnił, iż strona nie dochowała należytej staranności przy kupnie samochodu, bowiem dowód rejestracyjny, który otrzymał od Z. S., został wypełniony na jego nazwisko, choć nie był w Wydziale Komunikacji Urzędu Miejskiego. Mógł zatem przypuszczać, że nabył pojazd wprowadzony nielegalnie. M. G. kupił pojazd od A. G., który wiedział, że auto zostało wprowadzone do kraju bez uiszczenia należności celnych. W związku z powyższym, zgodnie z art. 210 § 3 pkt 2 i 3 Kodeksu celnego, organ uznał, iż wyżej wymienione osoby są dłużnikami