Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 24 maja 2007 r., sygn. I SA/Sz 18/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Kazimiera Sobocińska Sędziowie Sędzia WSA Marzena Kowalewska Sędzia WSA Kazimierz Maczewski (spr.) Protokolant Karolina Borowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 maja 2007 r. sprawy ze skargi R. N. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty podatku akcyzowego i określenia zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym 1. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Urzędu Celnego z dnia [...] nr [...], 2. zasądza od Dyrektora Izby Celnej na rzecz skarżącego kwotę [...]zł tytułem zwrotu kosztów sądowych, 3. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] nr [...] Dyrektor Izby Celnej, po rozpatrzeniu odwołania R. N., utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego z dnia [...] nr [...] odmawiającą stwierdzenia nadpłaty w podatku akcyzowym oraz jej zwrotu z tytułu nabycia wewnątrz wspólnotowego samochodu osobowego oraz określającą zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym z tytułu nabycia wewnątrz wspólnotowego samochodu osobowego marki [...], nr nadwozia - [...], w kwocie [...] zł.

Powyższa decyzja została oparta na następująco ustalonym stanie faktycznym i prawnym sprawy:

Wnioskiem z dnia [...] R. N. wystąpił do Naczelnika Urzędu Celnego o stwierdzenie i zwrot nadpłaty w podatku akcyzowym w kwocie [...] zł wraz z odsetkami z tytułu nabycia wewnątrz wspólnotowego ww. samochodu osobowego - który to podatek, zdaniem podatnika pobrany został niezasadnie. R. N. powołując się na fakt wstąpienia Polski do Unii Europejskiej wskazał, że od 1 maja 2004 r. obowiązuje w Polsce prawo Unii, którego część stanowi prawo wspólnotowe. Prawo to jest obecnie częścią porządku prawnego w Polsce i ma pierwszeństwo stosowania, w przypadku sprzeczności między prawem polskim, a wspólnotowym. Zasada taka wynika nie tylko z prawa wspólnotowego, ale także z art. 91 Konstytucji RP. Zdaniem wnioskodawcy opłacie akcyzowej, lub innej podobnej, nie podlegają transakcje kupna-sprzedaży samochodów używanych już zarejestrowanych na terytorium Polski, a więc nakładanie na takie samochody sprowadzane z innego kraju członkowskiego Wspólnoty Europejskiej narusza zakaz dyskryminacji określony w art. 90 ust. 1 Traktatu Rzymskiego o ustanowieniu WE z 1957 r. W związku z tym organy celne nie powinny w takich sytuacjach stosować ustawy o podatku akcyzowym i przepisów wykonawczych do tej ustawy, lecz powinny zastosować art. 90 Traktatu Rzymskiego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00