Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 29 maja 2007 r., sygn. I SA/Rz 305/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S. WSA Barbara Stukan-Pytlowany Sędzia NSA Maria Piórkowska Asesor WSA Małgorzata Niedobylska /spr./ Protokolant sek.sąd. Teresa Tochowicz po rozpoznaniu w Wydziale I Finansowym w dniu 29 maja 2007r. sprawy ze skargi J. S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia (...) grudnia 2006r. nr (...) w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku akcyzowym I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Urzędu Celnego z dnia (...) września 2006 r., nr (...), II. określa, że decyzje wymienione w punkcie I nie mogą być wykonane do chwili uprawomocnienia się wyroku, III. zasądza od Dyrektora Izby Celnej na rzecz skarżącej J. S. kwotę 100 /słownie: sto/ złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Dyrektor Izby Celnej, decyzją z (...) grudnia 2006r. nr (...), utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego, Nr (...) z dnia (...) września 2006r., odmawiającą wnioskodawcy J. S. stwierdzenia nadpłaty w podatku akcyzowym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego marki BMW 320 D, rok produkcji 2000, wykazanego w deklaracji AKC-U złożonej w Urzędzie Celnym w dniu (...) czerwca 2005r.
J. S. zwróciła się w dniu 22 sierpnia 2006r. do Naczelnika Urzędu Celnego z wnioskiem o stwierdzenie i zwrot nadpłaty w podatku akcyzowym, w kwocie 1 747 zł. pobranego z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego. Zakwestionował zasadność pobrania akcyzy, powołując się na sprzeczność polskiego ustawodawstwa z art. 90 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską (TWE), będącego od chwili przystąpienia Polski do Wspólnoty źródłem obowiązującego prawa, w myśl którego, żadne z państw członkowskich nie może nakładać na produkty innych państw członkowskich, bezpośrednio lub pośrednio, jakichkolwiek opłat wewnętrznych, wyższych od tych, którym podlegają bezpośrednio lub pośrednio takie same produkty krajowe.