Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 10 maja 2007 r., sygn. II SA/Po 131/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jolanta Szaniecka Sędziowie Sędzia WSA Aleksandra Łaskarzewska (spr.) Sędzia WSA Edyta Podrazik Protokolant st.sekr.sąd. Mariola Kaczmarek po rozpoznaniu w Poznaniu na rozprawie w dniu 10 maja 2007 r. przy udziale sprawy ze skargi G. M. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki obiektu budowlanego; oddala skargę /-/ E.Podrazik /-/ J.Szaniecka /-/ A.Łaskarzewska

Uzasadnienie

Po ponownym rozpoznaniu sprawy, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla Miasta P. decyzją z dnia [...] - wydaną na podstawie art. 103 ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2006r. Nr 156, poz. 1118), art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 24 października 1974r. (Dz. U. z 1974r. Nr 38, poz. 229 ze zm.) oraz art. 104 kpa - nakazał inwestorowi G. M. rozbiórkę wybudowanego bez wymaganego pozwolenia na budowę parterowego budynku warsztatowego o wymiarach 4,50m x 5,00m zlokalizowanego na posesji przy ul. [...] w P.(działka geodezyjna nr [...]arkusz [...], obręb S.).

Uzasadniając swe rozstrzygnięcie organ I instancji wskazał, iż w toku prowadzonego postępowania ustalono, że inwestorem przedmiotowego jest G. M.. Budynek ów został wybudowany w 1990r. bez wymaganego pozwolenia na budowę. Od początku jego istnienia użytkowany był w celach produkcji artykułów z tworzyw sztucznych. W dacie budowy budynku obowiązywał ogólny plan zagospodarowania przestrzennego miasta P. z dnia 9 września 1966r. zatwierdzony uchwałą Prezydium Rady Narodowej miasta P. nr 33/283/66 (Dz. Urz. Woj. P. z 1991 r. Nr 1, poz. 5). Zgodnie z art. 103 ust. 2 ustawy Prawo budowlane z 1994r. art. 48 ustawy nie stosuje się do obiektów, których budowa została zakończona przed dniem wejścia w życie ustawy lub w stosunku do których przed tym dniem zostało wszczęte postępowanie administracyjne. Do takich obiektów stosuje się przepisy dotychczasowe, tj. ustawę Prawo budowlane z 1974r. W myśl art. 28 ust. 1 tejże ustawy budowa budynku wymagała uzyskania pozwolenia na budowę. Skoro G. M. nie uzyskał wymaganego pozwolenia zastosowanie znalazły art. 37 i 40 ustawy. W myśl art. 37 pkt 1 obiekty budowlane wybudowane bez pozwolenia na budowę podlegają przymusowej rozbiórce bądź przejęciu na własność Państwa bez odszkodowania i w stanie wolnym od obciążeń, gdy obiekt budowlany znajdują się na terenie, który zgodnie z przepisami o planowaniu przestrzennym nie jest przeznaczony pod zabudowę albo przeznaczony jest pod innego rodzaju zabudowę. Jak wynika z wyrysuj i wypisu planu z 1966r. powołanego planu teren jednostki bilansowej I 18 RO, na którym położona jest przedmiotowa posesja, przeznaczony jest pod uprawy ogrodnicze z zabudową mieszkaniową i gospodarczą. Budynek gospodarczy jest to budynek przeznaczony do niezawodowego wykonywania prac warsztatowych oraz do przechowywania materiałów, narzędzi, sprzętu i płodów rolnych służących mieszkańcom budynku mieszkalnego. Ponieważ pojęcie budynku warsztatowego nie mieści się w pojęciu budynku gospodarczego należy uznać, że przedmiotowy budynek został wybudowany na terenie przeznaczonym pod innego rodzaju zabudowę, a tym samym w sprzeczności z przepisami o planowaniu przestrzennym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00