Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie WSA w Olsztynie z dnia 24 maja 2007 r., sygn. II SA/Ol 533/07

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Asesor WSA Bogusław Jażdżyk po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 24 maja 2007r. sprawy ze skargi Burmistrza na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia "[...]"r., nr "[...]" w przedmiocie podziału nieruchomości - wyznaczenia innego organu do załatwienia sprawy postanawia 1. odrzucić skargę, 2. zwrócić stronie skarżącej uiszczony wpis od skargi w kwocie 200 zł (słownie: dwieście złotych). WSA/post.1 - sentencja postanowienia

 

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 14 listopada 2006r. Sekretarz Gminy M., działając

z upoważnienia Burmistrza Miasta M., powołując się na art. 25 § 1 kpa, wystąpił do Samorządowego Kolegium Odwoławczego z wnioskiem o wyznaczenie innego organu do wydania decyzji o podziale nieruchomości gminnych.

Postanowieniem z dnia "[...]" r. nr "[...]" Samorządowe Kolegium Odwoławcze, na podstawie art. 24 § 1 pkt 1 i 4 oraz art. 26 § 2 i 3 kpa wyznaczyło do załatwienia sprawy w przedmiocie podziału działki nr "[...]" Burmistrza A.

Pismem z dnia 15 stycznia 2007 r. oraz kolejnym z dnia 12 lutego 2007r. Burmistrz A zwrócił się do Kolegium o weryfikację powyższego postanowienia, wskazując, iż brak było podstaw do wyłączenia od załatwienia sprawy organu Gminy M. Podniósł, iż organ gminy byłby wyłączony z postępowania, gdyby podział dotyczył gruntów stanowiących indywidualną własność Burmistrza Miasta i Gminy M, tymczasem przekazane do załatwienia wnioski dotyczą gruntów komunalnych. W związku z tym, w ocenie Burmistrza, trudno mówić, aby w takich sprawach zaistniały przesłanki z art. 24 i 25 kpa. Podkreślił, że kwestia właściwości organu jest niezwykle ważna, ponieważ decyzje zatwierdzające podział nieruchomości stanowią podstawę dokonania wpisu w księgach wieczystych. Wydanie decyzji przez organ niewłaściwy będzie skutkować nieważnością rozstrzygnięcia. Stwierdził, że ustawa z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym w art. 39 ust. 1 i 2, jednoznacznie wskazuje organ i osoby upoważnione do wydawania decyzji w sprawach z zakresu administracji publicznej. Ponadto w świetle art. 96 ust. 1 oraz art. 97 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami (t. j. Dz. U. z 2004r. Nr 261, poz. 2603 z późn. zm.), organ wykonawczy gminy może dokonać podziału nieruchomości z urzędu, jeżeli nieruchomość stanowi własność gminy i nie została oddana w użytkowanie wieczyste.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00