Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 21 maja 2007 r., sygn. II SA/Łd 255/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Czesława Nowak-Kolczyńska (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Grzegorz Szkudlarek, Sędzia WSA Arkadiusz Blewązka, Protokolant Agnieszka Ratajczyk, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 maja 2007 r. sprawy ze skargi A. Z. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zwrotu nienależnie pobranego zasiłku rodzinnego oddala skargę. -

Uzasadnienie

II SA/Łd 255/07

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia [...] Prezydent Miasta Ł. na podstawie art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2000r., Nr 98, poz. 1071 ze zm.), art. 30 ust. 1, ust. 2 pkt 1, ust. 6 - 8 ustawy z dnia 28 listopada 2003r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U., Nr 228, poz. 2255 ze zm.) orzekł o obowiązku zwrotu przez A. Z. nienależnie pobranego świadczenia w postaci zasiłku rodzinnego za okres od dnia 1 czerwca 2006r. do 30 czerwca 2006r. w kwocie 86,00 zł wraz z ustawowymi odsetkami w kwocie 4,55 zł.

Uzasadniając organ podał, iż zgodnie z art. 30 ust. 1 i 8 ustawy o świadczeniach rodzinnych osoba, która pobrała nienależne świadczenia rodzinne jest obowiązana do ich zwrotu wraz z ustawowymi odsetkami, które naliczane są od dnia następującego po dniu wypłaty świadczeń. Wyjaśnił, iż przez nienależnie pobrane świadczenia należy rozumieć świadczenia wypłacone mimo zaistnienia okoliczności powodujących ustanie lub zawieszenie prawa do świadczeń rodzinnych w całości lub części, jeżeli osoba pobierająca te świadczenia była pouczona o braku prawa do ich pobierania (art. 30 ust. 2 pkt 1 w/w ustawy). Zaznaczył, iż jeżeli dziecko nie pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym z obojgiem rodziców, świadczenia rodzinne wypłaca się temu z rodziców, pod którego opieką dziecko się znajduje (art. 27 ust. 2 w/w ustawy). Dalej wskazał, iż w dniu 18 lipca 2006r. wpłynęło do organu zaświadczenie wystawione przez Hostel Dla Matek Z Dziećmi [...] informujące, iż dzieci A. Z. i W. Z. przebywają z matką E. Z. w w/w Ośrodku od dnia 20 maja 2006r. Dokument ten był podstawą do podjęcia postępowania w sprawie nienależnie pobranego świadczenia. Organ zaznaczył, iż niewątpliwie dzieci, na które ojciec otrzymał zasiłek nie przebywały pod jego opieką w okresie od 01 - 30.06.2006r. i w tym czasie nie ponosił kosztów ich utrzymania, co stanowi podstawę do orzeczenia o zwrocie pobranego świadczenia jako pobranego nienależnie. Organ zauważył również, iż Pan Z. składając wniosek o przyznanie zasiłku podpisał oświadczenie, iż zapoznał się z warunkami uprawniającymi do przyznania świadczenia oraz zobowiązał do niezwłocznego powiadomienia organu o zmianach mających wpływ na prawo do świadczeń rodzinnych. Pouczenie o konieczności poinformowania organu o wszelkich zmianach znajdowało się również w decyzji orzekającej o przyznaniu świadczeń rodzinnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00