Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 22 maja 2007 r., sygn. II SA/Lu 300/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Joanna Cylc-Malec (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia NSA Grażyna Pawlos-Janusz,, Sędzia NSA Krystyna Sidor, Protokolant Referent Agata Jakimiuk, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 22 maja 2007 r. sprawy ze skargi S.W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] lutego 2007 r. nr [...] w przedmiocie uchylenia decyzji o odmowie przyznania zasiłku celowego oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] lutego 2007 r. Nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze po rozpatrzeniu odwołania S.W. od decyzji Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej wydanej z upoważnienia Prezydenta Miasta z dnia [...]grudnia 2006 r. Nr [...] odmawiającej S.W. przyznania zasiłku celowego na zakup opału i żywności - uchyliło zaskarżoną decyzję w całośc i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ I instancji.

W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy wskazał, że zaskarżona decyzja została wydana z naruszeniem przepisów ustawy o pomocy społecznej i Kodeksu postępowania administracyjnego.

Jak podniosło Kolegium organ pierwszej instancji odmówił przyznania wnioskodawcy zasiłku celowego na zakup opału i żywności z powodu braku współdziałania wnioskodawcy z pracownikiem socjalnym w rozwiązywaniu trudnej sytuacji życiowej polegającego na tym, że wnioskodawca nie dostarczył w wyznaczonym mu terminie zaświadczeń potwierdzających okres i wysokość otrzymywanych przez córki stypendiów, w związku, z czym uniemożliwił ustalenie faktycznej sytuacji materialnej rodziny.

Organ odwoławczy wskazał, iż ustawodawca nałożył na osoby lub rodziny korzystające z pomocy społecznej obowiązek współpracy z pracownikiem socjalnym w rozwiązywaniu trudnej sytuacji życiowej (art. 4 ustawy o pomocy społecznej), stanowiąc jednocześnie, że brak takiego współdziałania może stanowić podstawę do odmowy przyznania świadczenia, uchylenia decyzji o przyznaniu świadczenia lub wstrzymania świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej (art. 11 ust. 2 ustawy). Przepis ten może zatem w ocenie Kolegium stanowić podstawę do odmowy przyznania świadczeń jeżeli osoba czy rodzina nie współpracuje z pracownikiem socjalnym, czyli nie wywiązuje się z nakładanych na nią zobowiązań do podejmowania określonych działań mających na celu rozwiązanie trudnej sytuacji życiowej osoby czy rodziny. Jednak brak współpracy będący podstawą odmowy świadczeń musi znaleźć odzwierciedlenie w materiale dowodowym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00