Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 13 kwietnia 2007 r., sygn. I SA/Wr 223/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: S.WSA Katarzyna Radom - sprawozdawca Sędziowie: Asesor WSA Anetta Chołuj Asesor WSA Ewa Kamieniecka Protokolant: Ewelina Bedyńska po rozpoznaniu w dniu 13 kwietnia 2007 r. w Wydziale I na rozprawie sprawy ze skargi R. I. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej we W. Ośrodek Zamiejscowy w J. G. z dnia [...] o nr [...] w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do złożenia odwołania oddala skargę.

Uzasadnienie

W dniu [...] skarżący R. I. złożył odwołanie od decyzji Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej we W. z dnia [...] Nr [...] ustalającej zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych za 2004 r. z tytułu dochodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach przychodu wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu do jego wniesienia.

W uzasadnieniu podniósł, że [...] po ciężkiej chorobie zmarła matka jego żony E. I., nad którą w tym czasie on jak i żona sprawowali opiekę, stało się to przyczyną wniesienia odwołania po terminie. Śmierć osoby najbliższej sprawiła, że E. I. zmuszona była skorzystać z pomocy psychologa, w związku z czym o innych sprawach, w tym także o kwestiach związanych z wniesieniem odwołania, mogła myśleć dopiero od 25 października 2006 r. Z uwagi na wykonywany zawód sprawy związane z rozliczeniami z urzędem skarbowym obarczały małżonkę, tak więc okoliczności uniemożliwiające złożenie odwołania w terminie przez E. I. w tym samym stopniu odnoszą się do skarżącego.

Postanowieniem z dnia [...] Nr [...] Dyrektor Izby Skarbowej powołując się na przepisy art. 216, art. 162 § 2 i art. 163 § 2 Ordynacji podatkowej wniosek skarżącego rozpatrzył odmownie. W uzasadnieniu wskazał, że podniesione przez stronę okoliczności ciężkiej choroby i śmierci teściowej i związanych z tym przeżyć, zarówno skarżącego jak i jego żony, nie są wystarczające do stwierdzenia braku winy w uchybieniu terminu. Żona skarżącego, którą jak wyjaśniał obarczały sprawy dotyczące rozliczeń obojga małżonków z urzędem skarbowym, jest pracownikiem organów podatkowych znającym dobrze przepisy procedury podatkowej mogła zatem, w celu ochrony praw małżonków podjąć czynności zmierzające do ustanowienia pełnomocnika do reprezentowania ich w postępowaniu podatkowym. Charakter wykonywanej przez skarżącą pracy sprawia, że można od niej oczekiwać szczególnej staranności. Śmierć matki, która nastąpiła dziewięć dni po upływie terminu do wniesienia odwołania nie miała wpływu na jego dochowanie, stąd też organ odwoławczy uznał, że opóźnienie nastąpiło z winy skarżącego. Niezależnie od tego Dyrektor Izby Skarbowej stwierdził, że nie został zachowany siedmiodniowy termin do wniesienia podania o przywrócenie terminu, liczony jest on od dnia ustania przyczyny niedochowania terminu. W ocenie organu podatkowego przyczyna zwłoki ustała w dniu powrotu E. I. do pracy tj. [...], tym samym wniosek o przywrócenie terminu winien być złożony najpóźniej [...], natomiast podanie w tym zakresie wniesiono [...] czyli 2 dni po terminie. Organ odwoławczy nie uznał argumentacji skarżącego, że dopiero w dniu [...] zorientował się o terminie do wniesienia odwołania. Z tych też względów jego wniosek nie został uwzględniony.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00