Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 18 kwietnia 2007 r., sygn. VI SA/Wa 340/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Frąckiewicz Sędziowie Sędzia NSA Stanisław Gronowski Sędzia WSA Grażyna Śliwińska (spr.) Protokolant Patrycja Wrońska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 kwietnia 2007 r. sprawy ze skargi A. L. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] grudnia 2006 r. nr [...] w przedmiocie cofnięcia pozwolenia na broń palną myśliwską oddala skargę

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją nr [...] z dnia [...] grudnia 2006 r. Komendant Główny Policji utrzymał w mocy decyzję Komendanta Policji z dnia [...] sierpnia 2006 r. nr [...] cofającą Panu A. L. pozwolenie na posiadanie broni palnej myśliwskiej.

Jako podstawę prawną decyzji organ wskazał art. 18 ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 15 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (tekst jednolity Dz.U. z 2004 r., Nr 52, poz. 525). Zgodnie z art. 18 ust. 1 pkt 2 ustawy o broni i amunicji, organ Policji cofa pozwolenie na broń, jeżeli osoba, której takie pozwolenie wydano należy do osób, o których mowa w art. 15 ust. 1 pkt 6, czyli do osób co do których istnieje uzasadniona obawa, że może użyć broni w celu sprzecznym z interesem bezpieczeństwa lub porządku publicznego, w szczególności skazanym prawomocnym orzeczeniem sądu za przestępstwo przeciwko życiu, zdrowiu lub mieniu albo wobec których toczy się postępowanie karne o popełnienie takich przestępstw.

Podstawę faktyczną stanowiło uzyskanie przez organy Policji informacji o uznaniu Pana A. L. na mocy wyroku Sądu Rejonowego w [...][...] Wydział Karny z dnia [...] października 2003r. sygn. akt [...], za winnego popełnienia przestępstwa z art. 158 § 1 kk. tj. wzięcia udziału poprzez działanie wspólne i w porozumieniu z innymi osobami w pobiciu, czym naraził pokrzywdzonego na bezpośrednie niebezpieczeństwo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu lub naruszenia czynności narządów ciała na okres powyżej siedmiu dni. Za powyższy czyn Sąd wymierzył stronie karę grzywny w wysokości 100 stawek dziennych, ustalając wysokość jednej stawki dziennej na kwotę 10 złotych. Komendant Policji podniósł również, iż w toku postępowania administracyjnego w przedmiocie cofnięcia pozwolenia na posiadanie broni palnej wykazano, że w przeszłości strona naruszyła przepisy prawa, co potwierdza notowanie w Krajowym Rejestrze Karnym, bowiem była skazana prawomocnym wyrokiem Sądu Rejonowego dla [...] z dnia [...] grudnia 1998r., sygn. akt [...], za przestępstwo z art. 190 § 1 kk oraz art. 288 § 1 kk (uszkodzenie rzeczy, stosowanie groźby karalnej), za które to czyny Sąd wymierzył skarżącemu karę grzywny.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00